Przejdź do treści

Znamy tegoroczny skład Kapituły Nagród im. Jana Machulskiego!

W Kapitule Nagród im. Jana Machulskiego w 2021 roku zasiądą:

KATARZYNA KLIMKIEWICZreżyserka i scenarzystka

Ukończyła reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Swoje filmy realizowała w Berlinie, Izraelu, Wielkiej Brytanii i Chile. Jej krótkometrażowy debiut „Hanoi – Warszawa” zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 r. W pełnym metrażu zadebiutowała w Wielkiej Brytanii filmem „Zaślepiona” (Grand Prix, Nagroda za reżyserię oraz Nagroda Dziennikarzy na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych w 2013 r.). Film ten wszedł do kin w Wielkiej Brytanii i w Polsce wiosną 2013 r. Kolejny film, „Wyspa”, otrzymał główną nagrodę w Konkursie Krótkometrażowym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie w lutym 2014 r. oraz Grand Prix na festiwalu w Huesca w czerwcu 2014 r. W listopadzie do kin wchodzi jej drugi pełnometrażowy film „Bo we mnie jest seks”.

GABRIELA MUSKAŁA aktorka, dramatopisarka i scenarzystka

Absolwentka i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. Obecnie związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Laureatka wielu festiwali i prestiżowych nagród aktorskich, w tym czterech teatralnych Złotych Masek, I Nagrody na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, czy nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie „Wymyk”. Popularność przyniosły jej role w serialach „Londyńczycy”, „Głęboka woda”, „Paradoks”, „Królestwo kobiet” i w filmie „Moje córki krowy”. Jest autorką scenariusza filmu „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, którego premiera miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 r. W 2019 r. otrzymała nominacje do Polskich Nagród Filmowych „Orły” w aż w trzech kategoriach: „Najlepsza drugoplanowa rola kobieca” za film „7 uczuć”, „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” za film „Fuga” oraz „Odkrycie roku” za scenariusz do filmu „Fuga” – w tej kategorii otrzymała Orła. Laureatka nagród aktorskich m.in. na Festiwalu Avant Garden w Atenach, OFF CAMERA w Krakowie, Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu i Festiwalu CINERGIA w Łodzi. Jedna z jej ostatnich kreacji teatralnych to postać Felicji w sztuce „Jak być kochaną” wg. Kazimierza Brandysa, w reżyserii Leny Frankiewicz. Spektakl miał swoją premierę w lutym 2019 r. na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Za rolę Felicji Gabriela Muskała była nominowana do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i otrzymała nagrodę „Róża Gali” w kategorii „Teatr”. Jej sztuki (m.in. „Podróż do Buenos Aires” i „Daily Soup”) pisane razem z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone na wiele języków i od lat grane są z powodzeniem
w Polsce i za granicą.

PIOTR DYLEWSKIscenarzysta, reżyser

Urodzony w Białymstoku. Przed rozpoczęciem kariery filmowej ukończył psychologię. Studiował reżyserię w Katowickiej Szkole Filmowej oraz w Szkole Wajdy. W 2019 r. premierę miał jego 60-minutowy niezależny film fabularny „Zgniłe uszy”, który zdobył wiele nagród na całym świecie, w tym Nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepsza reżyseria”.

MICHAŁ RYTEL-PRZEŁOMIEC – autor zdjęć filmowych

Studiował fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku operatorskim. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, uczestnik Berlinale Talent Campus. Autor zdjęć do wielu reklam, teledysków i filmów krótkometrażowych, a także zdobywca wielu nagród filmowych i fotograficznych, m.in. „Doliny Kreatywnej” i „Nagrody Kodaka”. Za zdjęcia do ostatniego filmu pt. „Sztangista” (reż. Dmytro Sukholytky-Sobchuk) został trzykrotnie nominowany i zdobył dwie nagrody (w tym Nagrodę im. Jana Machulskiego). Właśnie zakończył zdjęcia do najnowszego filmu kręconego w całości na Archipelagu Szetlandzkim.

Projekcje filmów będzie można obejrzeć podczas bezpłatnych pokazów w warszawskiej Kinotece, w Pałacu Kultury i Nauki. Wejściówki można odbierać w dniu projekcji w biurze festiwalowym w Kinotece.

***

Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM oraz Platige Image.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Związek Artystów Scen Polskich ZASP i Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC.