Przejdź do treści

ZNAMY PROGRAM 16. OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ FILMOWYCH KAMERALNE LATO!

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO już po raz szesnasty w pierwszym tygodniu lipca uczynią z Radomia mazowiecką stolicę kina. W tym roku najważniejsze wydarzenia filmowe odbędą się pod szyldem FREEDOM Film Festival. Tradycyjnie zaplanowano też programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania sekcji branżowej oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W ramach imprezy zostaną ogłoszone nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego!

W ciągu półtorej dekady KAMERALNE LATO przeszło transformację z niewielkiej radomskiej imprezy do międzynarodowego festiwalu o wielowymiarowym charakterze. Właśnie dlatego w 2022 roku z całości imprezy wyodrębniono skupiony na tematyce wolności FREEDOM Film Festival.

KAMERALNE LATO zgodnie z tradycją otworzy zjazd samochodów zabytkowych, wśród których wybrane zostanie najbardziej filmowe auto. Po nim, pozostając w temacie „czterech kółek”, przeniesiemy się do kina samochodowego, gdzie wyświetlony zostanie film „Mad Max: Na drodze gniewu”. Ceremonię finałową w radomskim Teatrze Powszechnym uświetni nietypowy, bo rapowy, koncert. Swoje autorskie utwory zaprezentuje aktor, raper i (od niedawna) reżyser Sebastian Fabijański.

Jakie atrakcje czekają na uczestników festiwalu pomiędzy jego otwarciem a finałem?

FREEDOM Film Festival

FREEDOM Film Festival, nad którym pieczę sprawuje dyrektor artystyczny Łukasz Adamski, to przede wszystkim dwa konkursy filmowe. W uruchomionym w ubiegłym roku Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych udział wezmą produkcje z całego świata, m.in. z Australii, Finlandii, Filipin czy Izraela. Filmy z sekcji międzynarodowej oceni światowej klasy Jury w składzie: Krzysztof Zanussi (przewodniczący), Lena Góra i Agnieszka Glińska.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zobaczymy dwadzieścia polskich krótkich metraży. O tym, który z nich zwycięży, zadecydują Michał Oleszczyk (przewodniczący), Małgorzata Zajączkowska oraz – jak co roku – Marek Świszcz i pełniąca rolę ambasadorki KAMERALNEGO LATA Anna Mucha.

Podczas projekcji plenerowych NIEBO NAD RADOMIEM zaprezentowane zostaną filmy dotykające tematu wolności z dwóch bardzo różnych perspektyw. Obrazy sci-fi „Ex Machina” (reż. Alex Garland) oraz „Raport mniejszości” (reż. Steven Spielberg) będą punktem wyjścia do dyskusji na temat zagrożeń i ograniczeń, jakie w tym aspekcie niesie ze sobą rozwój AI. Natomiast „Roving Woman” w reżyserii Michała Chmielewskiego, jak na rasowe kino drogi w amerykańskim stylu przystało, ukaże wolność jednostki w jej najbardziej klasycznym wymiarze. Wprowadzenia do filmów i dyskusje po nich poprowadzą Michał Oleszczyk (SpoilerMaster), Łukasz Adamski i Natalia Hluzow.

Nie zabraknie także pokazów specjalnych z udziałem zaproszonych gości. W plenerowym pokazie filmu „Roving Woman” udział weźmie Lena Góra, swoje najnowsze dzieło pt. „Liczba doskonała” zaprezentuje sam Krzysztof Zanussi, zaś Sebastian Fabijański opowie o swoim debiutanckim krótkim metrażu „Hawaje”, który zostanie pokazany na dziedzińcu Klubu Festiwalowego PaTaThai Radom. Zobaczymy też poświęcone sytuacji w Ukrainie dokumenty Magdaleny Juszczyk, z którą będzie można podyskutować po projekcji.

Po całych dniach pełnych filmowych wrażeń festiwalowicze będą mogli porozmawiać o kinie i zrelaksować się przy dźwiękach muzyki lokalnych artystów podczas wieczornych imprez w Klubie Festiwalowym PaTaThai Radom.

Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park

Konkursy filmowe w ramach KAMERALNEGO LATA to nie tylko te oceniane przez jurorów podczas FREEDOM Film Festival. Na dziedzińcu Klubu Festiwalowego tradycyjnie odbędzie się uwielbiany przez radomską publiczność Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym prezentowana jest twórczość początkujących filmowców, wymykająca się jednoznacznym klasyfikacjom.

Sekcje edukacyjna i branżowa

Jedną z najważniejszych misji KAMERALNEGO LATA jest edukacja – zarówno w zakresie realizacji krótkich form filmowych, jak i w obszarze profilaktyki społecznej i uwrażliwiania młodych ludzi na problemy współczesnego świata poprzez podejmowanie kreatywnych działań. W tym roku ponownie przeprowadzone zostaną dwa cykle warsztatowe – Mazowieckie Warsztaty Filmowe ABC Pracy z Kamerą skierowane do nastolatków z Radomia i okolic oraz Międzynarodowe Warsztaty Filmowe TOGETHER dla młodzieży z Polski, Francji, Niemiec i Włoch, realizowane w ramach programu Erasmus+.

KAMERALNE LATO to także rozbudowana sekcja branżowa SCRIPTMARKET.PRO. W ramach wydarzeń współorganizowanych z Sekcją Młodych Producentów KIPA filmowcy u progu kariery poznają perspektywy rozwoju zawodowego po szkole filmowej i realia debiutu reżyserskiego; dowiedzą się, jak znaleźć wymarzonego producenta; zmierzą się z bardzo gorącym obecnie tematem AI w filmie oraz będą mogli skorzystać z otwartych konsultacji z producentami. Prócz tego przedstawiciele czołowych polskich szkół filmowych porozmawiają na temat edukacji filmowej w Polsce, a dyrektor organizacyjny festiwalu, Bartosz Bednarczyk, oprowadzi uczestników sekcji po radomskich lokacjach o największym potencjale filmowym.

Wydarzenia towarzyszące

Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących. Akademia Zawodowców to okazja dla każdego nastolatka, by poznać tajniki aktorstwa filmowego od kuchni. Dla jeszcze młodszych pasjonatów kina zorganizowane zostaną spotkania filmowe KAMERALNE LATO DZIECIOM, podczas których zobaczą hity „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona” oraz „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!”. Dowiedzą się także, jak powstaje film i jak dbać o bezpieczeństwo.

Szczegółowy program 16. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO i towarzyszącego jej FREEDOM Film Festival znajdziecie tutaj: LINK

W ramach festiwalu Kameralne Lato ogłoszeni zostaną kolejni nominowani do nagród im. Jana Machulskiego. Zwycięzców poznamy podczas finałowej ceremonii CINEMAFORUM – 22. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych w Warszawie w listopadzie 2023 roku.