Przejdź do treści

Znamy nominacje 16. Gdańsk DocFilm Festival

Zakończyła się 16. edycja Gdańsk DocFilm Festival. Tegoroczna odsłona imprezy, odbywającej się pod hasłem „Godność i praca”, była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy filmy walczyły o nagrody nie w jednym, a w dwóch konkursach. O nagrody festiwalowe i nominacje do Nagród im. Machulskiego konkurowały filmy dokumentalne i krótkometrażowe.

Z Konkursie Głównym wszystkie nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego zdobyli twórcy filmu „Hugo”:

 • w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” – Wojciech Klimala,
 • w kategorii „Najlepsza Reżyseria” – Wojciech Klimala,
 • w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” – Mateusz Wajda,
 • w kategorii „Najlepszy Montaż” – Bartosz Pietras, Marcin Sucharski.

Zarówno tytułowy Hugo, jak i jego dziadek Zdzisław Misiak, od pierwszej chwili zyskują sympatię widzów. Doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym film Wojciecha Klimali opowiada wzruszającą historię rodzących się więzi między dziadkiem a siedmioletnim wnuczkiem, nad którym sprawuje on opiekę po śmierci jego matki. Hugo urodził się w Hiszpanii, ojciec dziecka – Chińczyk odbywa karę w hiszpańskim więzieniu. Obserwujemy codzienne życie Huga i dzidka w baraku na terenie dawnego lunaparku, w środku miasta, ale jakby poza nim, odczuwając, że najważniejsza jest bliskość drugiego człowieka. W tle można dostrzec kryzys relacji międzyludzkich, zanik więzi rodzinnych i opresyjność systemu społecznego.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego otrzymali:

 • w kategorii „Najlepsza Reżyseria” – Milena Dutkowska za film „BOGDAN I RÓŻA”,
 • w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” – Bartosz Świniarski za film „60 KILO NICZEGO”,
 • w kategorii „Najlepszy Montaż” – Piotr Kmiecik za film „60 KILO NICZEGO”,
 • w kategorii „Najlepszy Scenariusz” – Piotr Domalewski za film „60 KILO NICZEGO”,
 • w kategorii „Najlepsza Aktorka” – Magdalena Czerwińska za film „SPITSBERGEN”,
 • w kategorii „Najlepszy Aktor” – Krzysztof Kowalewski za film „JA I MÓJ TATA”.

„BOGDAN I RÓŻA”

Tytułowi bohaterowie to małżeństwo z długim stażem. Spędzają ze sobą właściwie cały czas – i w domu, i w szkolnej stołówce, gdzie oboje pracują. Widać wyraźnie, że przez lata oddalili się od siebie – nie mają ochoty i potrzeby już ze sobą rozmawiać, ich codzienność wypełniają milczenie i drobne złośliwości. Wydaje się, że są ze sobą już tylko z przyzwyczajenia…

„60 KILO NICZEGO”

Ile waży życie człowieka? Czy życie nielegalnie zatrudnionego cudzoziemca waży mniej, skoro strony godzą się na pracę w niebezpiecznych warunkach bez ubezpieczenia? Czy sumienie nie ciąży człowiekowi, kiedy nie udzieli potrzebującemu pomocy? Z tymi pytaniami pozostawia widza świetnie zrealizowany film Piotra Domalewskiego, będący połączeniem thrillera i kina społecznego. Obraz kilkakrotnie uzyskał Grand Prix na festiwalach filmowych. Z bardzo dobrą rolą Grzegorza Damięckiego.

„SPITSBERGEN”

Opowieść o pracy ratowników medycznych i ludzkich dramatach widzianych z tej perspektywy. Znakomita rola Magdaleny Czerwińskiej w emocjonalnym filmie Michała Szcześniaka o załamaniu psychicznym po samobójstwie ukochanego i o powolnym odzyskiwaniu siebie; o trudnych i traumatycznych doświadczeniach, z którymi trzeba sobie radzić nie tylko dlatego, że stanowią część życia, ale też dlatego, że życie nie powiedziało ostatniego słowa.

„JA I MÓJ TATA”

Paradokumentalny obraz fabularny ukazujący skomplikowaną relację Dawida z cierpiącym na chorobę Alzheimera ojcem. Historia opowiedziana jest z perspektywy syna, który chce lepiej poznać i zbliżyć się do swojego ojca, z którego z każdym dniem zostaje coraz mniej. Film został skonstruowany z nieruchomych zdjęć opatrzonych narracją spoza kadru oraz w pełni aktorskich epizodów, odsłaniających codzienną rzeczywistość choroby oraz proces jej oswajania. Zwracają uwagę kreacje aktorskie Krzysztofa Kowalewskiego i Łukasza Simlata.

Lista Nagród i Laureatów 16. Gdańsk DocFilm Festival:

 • Konkurs Główny – Najlepszy Film – „ALICIA”, reż. Maasja Ooms,
 • Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych Najlepszy Film – „BARAŻ”, reż. Tomasz Gąssowski,
 • Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych – Wyróżnienie – „60 KILO NICZEGO”, reż. Piotr Domalewski,
 • Konkurs Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych – Wyróżnienie – „BOGDAN I RÓŻA”, reż. Milena Dutkowska.

Fot. Robert Płaczkiewicz