Przejdź do treści

Znamy nominacje 10. SOLANIN Film Festiwal do Nagród im. Jana Machulskiego

Zakończyła się jubileuszowa 10. edycja SOLANIN Film Festiwal. Grand Prix zdobyła Marta Prus za film „OVER THE LIMIT”. Jury w składzie: Michał Żurawski, Mirosław Zbrojewicz, Urszula Grabowska, Aleksander Pietrzak, Wojciech Wojda, doceniło film, „który poprzez mistrzostwo realizacji zaciera granice miedzy dokumentem a fabułą. Za stawianie pytań o cenę sukcesu, o limit ludzkich możliwości, a przede wszystkim o moralno-etyczną ocenę przesuwania granic”. Przyznano również nominacje do Nagród im. Machulskiego.

Nominacje 10. SOLANIN Film Festiwal do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:

  • w kategorii „Najlepsza Reżyseria”: Jakub Radej za „SWEET HOME CZYŻEWO”,
  • w kategorii „Najlepszy Scenariusz”: Jakub Radej za „SWEET HOME CZYŻEWO”,
  • w kategorii „Najlepsze Zdjęcia”: Tomasz Nowak za „OKNA, OKNA” reż. Wojciech Solarz,
  • w kategorii „Najlepsza Aktorka”: Hanna Konarowska za film „TAMTEJ NOCY” reż. Patrycjusz Kostyszyn,
  • w kategorii „Najlepszy Aktor”: Adam Bobik za film „SWEET HOME CZYŻEWO”, reż. Jakub Radej oraz  Wojciech Solarz za film „OKNA, OKNA” reż. Wojciech Solarz,
  • w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny”: „OVER THE LIMIT”, reż. Marta Prus.

„Najlepszy Montaż” i „Najlepsza Animacja”: nominacji w tych kategoriach nie przyznano.

„SWEET HOME CZYŻEWO”, reż. Jakub Radej

Doba z życia chłopaka, który wraca z trzyletniej emigracji zarobkowej w USA do rodzinnego miasteczka, by otworzyć interes życia. Marcin ma teraz know-how i dolary na start, ale czy uda mu się odbudować relację z dawną miłością, Krysią?

„OKNA, OKNA”, reż. Wojciech Solarz

Siedzący całe dnie na leśnej ambonie i tropiący wspólnie z leśniczym, plądrujące okoliczne wioski i miasteczka głuszce. Wojtek, pewnego wieczora wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. Dom się porusza w oddali. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca wieczorem dnia następnego sytuacja się powtarza. Następnego również. I następnego. Poza tym z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Zaintrygowany Wojtek, nie wiedząc do końca czy ktoś sobie z niego żartów nie robi, próbuje rozwikłać okienną zagadkę, zwłaszcza, że odnajduje związek między świecącymi i jadącymi w nocy oknami a znajdującym się nieopodal i powiększającym z dnia na dzień dołkiem, do którego powoli wchodzi, a za chwilę koczując nocami z drabiną i namiotem, zaintrygowany, obserwuje coraz to częściej pojawiającą się w oknie dziewczynę, a razem z dziewczyną jakiegoś mężczyznę i coraz to nowe hece i zjawiska w oknach również się ukazujące. Wspólnie z dwoma, nie do końca rozgarniętymi kolegami swymi, kierowany dziwnym przeczuciem ważności ukazującego mu się zjawiska, Wojtek próbuje rozwikłać zastanawiającą go nocno-okienno-świecącą zagadkę.

Poetycko-abstrakcyjna historia o poszukiwaniu i potrzebie miłości, przeznaczeniu, pewnych znakach wewnątrz i na zewnątrz i o tym, że nie tylko polowanie na głuszce musi być koniecznie sensem naszego życia.

„TAMTEJ NOCY”, reż. Patrycjusz Kostyszyn

Zuza jest kuratorką sztuki oraz matką kilkuletniej córki. Pewnego wieczoru widzi, jak dwóch mężczyzn bije chłopaka, i staje w jego obronie. Kiedy na miejsce przyjeżdża policja, niespodziewanie to Zuza zostaje aresztowana.

OVER THE LIMIT”, reż. Marta Prus 

Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. Over the Limit to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

fot. Solanin Film Festiwal

Więcej informacji:
www.solanin-film.pl