Przejdź do treści

Startuje 10. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA

21 marca rozpocznie się nie tylko kalendarzowa wiosna, ale też jubileuszowy 10. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA – największa doroczna prezentacja rodzimej twórczości w obrębie filmu animowanego. Tradycyjnie program Wielkiego Otwarcia O!PLA wypełnią filmy ważne, wyczekiwane i szeroko dyskutowane, a także spotkania z ich twórcami i twórczyniami. Wielkie Otwarcie O!PLA 2022 rozpocznie się o godzinie 18:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi (Tymienieckiego 3).

W tym roku na przybyłych do Fabryki Sztuki w Łodzi czekać będzie pełnometrażowa, kinowa wersja filmu JAK ZOSTAŁEM SUPERŁOTREM (Studio Animoon) oraz spotkanie z jego twórcą – cenionym autorem komiksów i wokalistą zespołu Cool Kids of Death – Krzysztofem Ostrowskim. Iście wybuchowa, na wskroś łódzka historia Supełotra – niegdyś popularnego czarnego charakteru (mówiącego głosem Janusza Chabiora) oraz jego syna Superłotra Juniora – nieśmiałego i zamkniętego w sobie nastolatka, wypełni drugą część wieczoru. W pierwszej natomiast zaprezentujemy kilka bardzo mocnych szortów. W pełni wygenerowaną komputerowo, oryginalną adaptację słynnego antywojennego wiersza Juliana Tuwima DO PROSTEGO CZŁOWIEKA, zrealizowaną przez Cezarego Albińskiego w słynnym Platige Image. O sile języka migowego opowie niezwykły film BLUE 52 oraz jego autorki, Katarzyna Stefańska i Klaudia Wysiadecka. Zawsze aktualna POMOC BEZGRANICZNA to ważny, poruszający animowany protest stworzony przez studentki i studentów animacji z Łodzi i Poznania, traktujący o wydarzeniach i ludziach na granicy polsko-białoruskiej. Zawsze trzymający rękę na pulsie rzeczywistości studenci i studentki nie przeszli też obojętnie obok UKRAINY.  Plastelinowe GREEN TREE Filipa Szuksztula to z kolei film o katastrofie klimatycznej jakiej jesteśmy uczestnikami i niestety sprawcami.

Tegoroczna O!PLA to trzy równorzędne konkursy: Konkurs Główny skierowany do widzów dorosłych, Konkurs Teraz My! skierowany do młodzieży oraz Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! skierowany do widzów najmłodszych. We wszystkich konkursach Jurorami są sami widzowie, zaś nagrodami słynne Tobołki Koziołka Matołka. 10. O!PLA odbędzie się stacjonarnie w dniach 21.03 – 30.04.2022 w ponad 60 polskich miejscowościach. W ramach O!PLA odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. warsztaty online z pisania recenzji filmów animowanych prowadzone przez Grupę Badawczą Polska Animacja UŁ, zajęcia inspirowane znakomitym webdociem DZIECI MAHARADŻY CZYLI FAJNA FERAJNA W INDIACH, a także O!PLA DO PRZEDSZKOLA I SZKOŁY DLA UKRAINY, czyli bezpłatne projekcje bezdialogowych filmów animowanych dla młodych Ukraińców i Ukrainek.

Więcej informacji:
https://polskaanimacja.wordpress.com/