Przejdź do treści

Rusza 20. edycja festiwalu CINEMAFORUM!

Od 3 do 7 listopada 2021 r. w warszawskiej Kinotece fani kina krótkometrażowego będą mogli bezpłatnie oglądać najlepsze produkcje z całego świata. Jubileuszowa edycja to nie tylko bogaty program pokazów filmowych, ale także liczne wydarzenia edukacyjne i spotkania
z twórcami oraz ekspertami z branży filmowej.

Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych odbywa się w Warszawie już po raz dwudziesty. Pomimo trwającej czwartej fali pandemii COVID-19 tegoroczna edycja odbędzie się stacjonarnie. Goście festiwalu będą mogli obejrzeć wybrane produkcje na wielkim ekranie kultowej Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki.

3 i 4 listopada widzowie zobaczą filmy nominowane do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego. 37 produkcji zawalczy o nagrody w 9 kategoriach.

5 i 6 listopada w ramach Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych odbędą się projekcje produkcji z całego świata, tytuły nagradzane na wiodących zagranicznych wydarzeniach filmowych. 18 filmów będzie ocenianych przez Jury oraz publiczność festiwalu.

Odbędą się także pokazy pozakonkursowe filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach na świecie:

  • AMERICAN SHORTS – to prezentacja amerykańskiego krótkiego kina przygotowana wspólnie z American Film Festival,
  • BAFTA 2021 – to przegląd brytyjskich filmów krótkometrażowych nominowanych do tej prestiżowej nagrody,
  • OBERHAUSEN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL – to tradycyjna już prezentacja repertuaru jednego z najbardziej prestiżowych festiwali kina krótkometrażowego na świecie, od kilku lat będącego festiwalem partnerskim CINEMAFORUM
  • MISTRZOWIE – to pokaz specjalny krótkich filmów zrealizowanych przez wielkich, światowych reżyserów
  • całość uzupełni przegląd norweskiego kina krótkometrażowego przygotowany wspólnie z AMANDUS Film Festival w Lillehammer, w ramach projektu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation”.

7 listopada odbędzie się ceremonia finałowa, podczas której ogłoszeni zostaną zwycięzcy Nagród im. Jana Machulskiego oraz laureat GRAND PRIX Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych. W trakcie gali będzie miał miejsce także finał Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego SCRIPT WARS.

Po zakończeniu  ceremonii finałowej odbędzie się 10 edycja uwielbianego przez fanów Pokazu Niezależnych Teledysków, którego pomysłodawczynią i kuratorką jest Marta Karnkowska.

Każda edycja CINEMAFORUM to także bogaty program edukacyjny. W tym roku już po raz piąty odbędą się branżowe warsztaty i debaty z cyklu INTERFILMLAB. Młodzi filmowcy z całej Europy spotkają się także w ramach realizowanych przy wsparciu Programu Unii Europejskiej ERASMUS+ projektów: „FILL Film Industry Leaders Lab” i „InMedia.

Wstęp na wszystkie pokazy jest otwarty i bezpłatny. Wejściówki będzie można pobierać w dniu projekcji w biurze festiwalowym w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.

Aktualności dotyczące festiwalu można przeczytać stronie internetowej wydarzenia oraz profilu na Facebooku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Realizowany podczas CINEMAFORUM projekt „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

Realizowany podczas CINEMAFORUM projekt „FILL Film Industry Leaders Lab” zrealizowano przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami głównymi festiwalu są: Goethe-Institut w Warszawie oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Partnerami programowymi imprezy są: British Council, American Film Festival, Digital Knowledge Space, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawska Szkoła Filmowa.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM i Platige Image.

Partnerami zagranicznymi są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Kinographe (Francja), Cinemahall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta).