Za nami 10. edycja Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji O!PLA. Oprócz słynnych Tobołków Koziołka Matołka przyznano również 4 nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Kto otrzymał nominację do prestiżowej nagrody?

Jubileuszowa O!PLA odbyła się w dniach 21 marca – 30 kwietnia 2022 roku w 70 miejscowościach angażując w sumie 9572, którzy jako Jury O!PLA oceniali 143 filmy prezentowane w trzech konkursach:

  • KONKURSIE GŁÓWNYM.
  • TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!
  • TERAZ MY!

Podczas cyklu rozmów online O!PLA NA ŻYWO oraz ALE W DOMU…, miało miejsce 66 spotkań. Festiwalowi towarzyszyły także bezpłatne warsztaty online JAK PISAĆ O!ANIMACJI prowadzone przez Grupę Badawczą Polska Animacja.

W ramach O!PLA odbyła się również III edycja Konkursu O!PLAKAT POLSKIEJ ANIMACJI.

Nominacje do tegorocznych nagród im. Jana Machulskiego otrzymali:

  • “NOCNY POCIĄG BEZ MIĘSA” (2021), Kamil Wójcik
  • “MEBLOŚCIANKA” (2021), Joanna Polak
  • “AIRBORNE” (2021), Andrzej Jobczyk, Letko
  • “ŚNIŁO MI SIĘ” (2021), Piotr Tokarz, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Nagrody im. Jana Machulskiego zostaną przyznane podczas festiwalu CINEMAFORUM w listopadzie 2022 r.

Oto laureaci KONKURSU GŁÓWNEGO 10. edycji Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji O!PLA”:

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    SHOW(er) (2021, 01:46), Julia Hazuka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    DESPERA (2021, 01:55), Alicja Liss, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    ODDECH (2019, 01:20), Aneta Siurnicka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Wyróżnienie IV Miejsca
    KRÓTKA HISTORIA MOJEJ ŚMIERCI (2021, 01:56), Adela Górna, ASP WROCŁAW

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    PURE – Virtual Agony (2021, 04:21), Olga Przytuła, PJATK WARSZAWA
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    GROSIK – Hiob Dylan (2021, 02:54), Karolina Kajetanowicz
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    TAMTEN DOM – Szymon Białorucki feat. Kasia Lins (2021, 05:08), Katarzyna Niedźwiecka
  • Wyróznienie IV Miejsca
    NADASÉ – Fuzzy Bumble (2021, 03:51), Łukasz Rusinek

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    RZEKA (2021, 05:11), Robert Kuźniewski, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    TRZY MAŁE HISTORIE (2021, 04:47), Zuzanna Michalska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    ŚWIĄTYNIA UKWIAŁU (2020, 04:52), Justyna Pazdan, PWSFTviT w Łodzi
  • Wyróżnienie IV Miejsca
    AWARIA MIGAWKI (2020, 05:12), Robert Kuźniewski, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Specjalne Wyróżnienie O!PLA
    POLE – Hubert Zemler i Szabolcs Esztenyi (2019, 05:05), Zuzanna Pomorska, PWSFTviT w Łodzi

KATEGORIA OFF&GO! im. Feliksa Kuczkowskiego

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    NOCNY POCIĄG BEZ MIĘSA (2021, 01:35), Kamil Wójcik
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    C’EST LA VIE (2021, 12:51), Ferajna Filmowa KaPoK
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    WIELKI MUR POLSKI (2021, 02:41), Aga Jarząb
  • Wyróżnienie Iv Miejsca
    A SHORT FILM ABOUT SOLITUDE (2021, 03:12), Maciek Stępniewski

KATEGORIA PROP UP & GO! im. Canisa de Canisa

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    MEBLOŚCIANKA (2021, 09:47), Joanna Polak
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    KRZĄTACZKA (2021, 05:07), Dominika Wyrobek
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    ON TIME (2021, 05:30), Zbigniew Czapla
  • Wyróżnienie Iv Miejsca
    UNDONE (2021, 04:42), Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall

KATEGORIA PRODUCENCKA im. Marka Serafińskiego

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    AIRBORNE (2021, 07:36), Andrzej Jobczyk, Letko
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    ODPŁYW (2021, 09:23), Kasia Nalewajka, Animapol
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    INSEKT (2021, 29:50), Marcin Podolec, Yellow Tapir Films
  • Wyróżnienie IV Miejsca
    MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU
     (2021, Polska, Chorwacja, 11:55), Tomasz Siwiński, Letko
  • Wyróżnienie Specjalne O!PLA
    MĘTY (2021, 09:37), Kasia Kurop, Studio Munka

KATEGORIA STUDENCKA im. Kazimierza Urbańskiego

  • Złoty Tobołek Koziołka Matołka
    ŚNIŁO MI SIĘ (2021, 07:38), Piotr Tokarz, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
  • Srebrny Tobołek Koziołka Matołka
    DYSTANS (2021, 03:17), Katarzyna Orłowska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
  • Brązowy Tobołek Koziołka Matołka
    PUSZCZA: DYPTYK (2021, 09:03), Szymon Ruczyński i Katarzyna Małyszko, PWSFTviT w Łodzi
  • Wyróżnienie IV Miejsca
    MUCHA I DZIWNI LUDZIE (2021, 03:05), Julia Izabela Piekarska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zwycięzców!

**

Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM oraz Platige Image SA. Patronat honorowy nad projektem objęli: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC.