Przejdź do treści

O!PLA wśród festiwali nominujących do Nagród

„O! Polska Animacja” – największy festiwal polskiej animacji i najbardziej rozbudowany festiwal sieciowy na świecie – dołączył do grona filmowych imprez przyznających nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. O te prestiżowe nagrody w kategorii „Najlepsza Animacja” będą się ubiegać laureaci Konkursu Głównego O!PLA w kategoriach „Studyjnej” i „Szkolnej”.

Pięć lat konsekwentnego podążania za intuicją i pasją oraz ciągłego rozwijania idei festiwalu zostało tym samym wymownie docenione – mówi Piotr Kardas, organizator festiwalu.

6. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA trwa od 21 marca do 13 maja. Dociera do 82 miast i miasteczek w całej Polsce. W kinach, domach kultury, bibliotekach, galeriach sztuki, szkołach wyższych i liceach plastycznych w ramach trzech konkursów można obejrzeć 105 filmów animowanych: 90 polskich i 15 zagranicznych. Do stałych punktów programu – Konkursu Głównego (66 animacji, kategorie: „Studyjna”, „Szkolna”, „Animowany wideoklip”, „Formanimy”, „Animowane fraszki”) i Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos (24 filmy, kategorie: „Przedszkolaki”, „Dzieci wczesnoszkolne”) – dołączył nowy: Konkurs Oh! People Love Animation. W nim prezentowani są faworyci publiczności z festiwali odbywających się na całym świecie. Dzięki temu możemy poznać gusta m.in. Brazylijczyków, Australijczyków, Rosjan, Słoweńców.

Z radością witamy O!PLA w gronie ogólnopolskich imprez nominujących filmy do nagród dedykowanych najzdolniejszym twórcom polskiego kina niezależnego – mówi dr hab. Marcin Adamczak, członek komitetu organizacyjnego nagród ds. artystycznych. – Doceniamy bardzo dynamiczny rozwój festiwalu, który w krótkim czasie rozrósł się do tak poważnych rozmiarów.

Idea nagród zakłada współpracę z siecią festiwali organizowanych w różnych miastach oraz prezentację najlepszych filmów niezależnych w Warszawie. Tu ocenia je Offowa Akademia Filmowa – gremium fachowców składające się z filmowców, dziennikarzy i producentów. Najlepsi niezależni twórcy filmowi otrzymują statuetki za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż, film dokumentalny i film animowany. Listę kategorii uzupełniają: „Najlepsza Aktorka” i „Najlepszy Aktor”.

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego przyznawane są od 2005 roku. Od 2009 patronuje im Jan Machulski – wybitny i uznany animator polskiego życia kulturalnego. Człowiek instytucja, który wierny idei humanizmu, nieustannie starał się kreować rzeczywistość, w której nadrzędną cechą był szacunek i wiara w drugiego człowieka. Organizatorem nagród jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji:
www.polskaanimacja.pl