Przejdź do treści

O!PLA przyznaje pierwsze nominacje!

Zakończyła się 6. edycja festiwalu „O! Polska Animacja”. Trwała bisko dwa miesiące, zaprezentowała ponad 100 animacji w 86 miastach i miasteczkach w Polsce. Finał odbył się w Centrum Bajki w Pacanowie. Laureaci Konkursu Głównego O!PLA w kategoriach „Studyjnej” i „Szkolnej” otrzymali nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

Dwie historyczne, bo pierwsze, nominacje O!PLA w kategorii „Najlepsza Animacja” to:

  • „O Matko!” (2017, 12’15”) w reżyserii Pauliny Ziółkowskiej, producent: FUMI Studio/PWSFTviT w Łodzi (Złoty Tobołek Koziołka Matołka w kategorii „Studyjnej”).

„O Matko!” to historia nadopiekuńczej matki i dorastającego syna. Ich relacja to bezustanna zamiana miejsc. Czasem to matka opiekuje się synem, czasem syn matką. Zamieniają się również wiekiem. Kto tak naprawdę jest dorosłym?
Paulina Ziółkowska urodziła się w 1988 roku we Wrocławiu. W 2008 roku rozpoczęła studia na kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie studiuje animację w PWSFTViT w Łodzi.

  • „No weź Kasia, co Ci szkodzi?” (2017, 6’37”) w reżyserii Aleksandry Filipowicz i Konrada Ożgo, producent: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (Złoty Tobołek Koziołka Matołka w kategorii „Szkolnej”).

Animacja pozwala nam obserwować codzienność, ale w niecodzienny sposób. Seria różnych scen zaczyna się zwyczajnie i dokładnie tak jak się spodziewamy, ale wkrótce zwyczajne sytuacje zaczynają się stawać coraz bardziej absurdalne i abstrakcyjne. Ogólnym duchem animacji jest pogodzenie się z faktem, że wszyscy jesteśmy pod permanentną inwigilacją – ale za to jaką frajdę mają ci, którzy nas obserwują!
Reżyserami animacji jest para młodych i zakochanych twórców – Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo. Studiowali razem na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie odkryli wspólną miłość do animacji. „No weź Kasia, co Ci szkodzi” to ich pierwsze wspólne dzieło, które jest też dyplomem licencjackim. Oboje bardzo dużo rysują, lubią sztukę, filmy, feminizm i ciężką pracę. Ich marzeniem jest dalej wspólnie tworzyć animacje i spełniać się artystycznie.

O!PLA to największy festiwal polskiej animacji i najbardziej rozbudowany festiwal sieciowy na świecie. W kinach, domach kultury, bibliotekach, galeriach sztuki, szkołach wyższych i liceach plastycznych w ramach trzech konkursów pokazano 105 filmów animowanych.

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego przyznawane są od 2005 roku. Od 2009 patronuje im Jan Machulski – wybitny i uznany animator polskiego życia kulturalnego. Organizatorem nagród jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełna lista laureatów O!PLA:
www.polskaanimacja.wordpress.com