Przejdź do treści

O!PLA przyznaje aż trzy nominacje w kategorii „Najlepszy film animowany”!

27. kwietnia 2019 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu miał miejsce Wielki Finał 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA podczas którego poznaliśmy laureatów trzech Konkursów odbywających się w ramach Festiwalu; laureatów wybranych tradycyjnie przez ogólnopolską publiczność – jedyne Jury na O!PLA.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w dniach 01.03 – 14.04 w rekordowej ilości 105. miejscowości, ale w 139. lokacjach wśród których znajdziemy centra, domy i ośrodki kultury, biblioteki, kina, galerie sztuki, licea plastyczne, szkoły podstawowe, przedszkola, Akademie Sztuk Pięknych, Uniwersytety, puby…

W skład Jury Konkursu Głównego weszło 4.954 widzów 16+ i dorosłych z 46. miejscowości, natomiast w Jury Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! zasiadło aż 16.754 młodych i najmłodszych widzów. Każdy widz mógł wybrać od jednego do trzech filmów w każdej kategorii.

Wyjątkowe, przyznawane przez publiczność nagrody w trzech kategoriach: Studyjnej, Studenckiej oraz OFF&GO są równocześnie Nominacją do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy film animowany”.

Najwięcej głosów, czyli Złote Tobołki Koziołka Matołka otrzymały:

w Kategorii Studyjnej (nominacja do Nagród im. Jana Machulskiego)
COLAHOLIC Marcina Podolca (Yellow Tapir Films),

w Kategorii Studenckiej (nominacja do Nagród im. Jana Machulskiego)
MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT Julii Orlik ze Szkoły Filmowej w Łodzi,

w kategorii OFF&GO (nominacja do Nagród im. Jana Machulskiego)
TA KOSZMARNA NIEDZIELA Kamila Wójcika,

w Kategorii Animowany Wideoklip
BÓSTWA Łukasza Rusinka dla Żywiołaka,

w Kategorii Animowane Fraszki
ŚNIADANIE Bartosza Zarzyckiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,

w kategorii formaniny
ROK Małgorzaty Bosek-Serafińskiej,

w Kategorii Przedszkolnej
BUŹKA I DZIÓBEK: JEDZIEMY NA NARTY Macieja Pestki (Mapepi Animacje),

w Kategorii Wczesnoszkolnej
MAMI FATALE: DZIKOŁAK Łukasza Kacprowicza (Grupa Smacznego/Studio Miniatur Filmowych),

w Kategorii Wczesnoszkolnej Junior (filmy zrealizowane przez dzieci)
PRZYGODY BOBRA TAMARKA: TAMAREK LISTONOSZEM Piotra Kaźmierczaka.

Międzynarodowy Konkurs „Oh! People Love Animation” wygrała z kolei wstrząsająca japońska animacja lalkowa MY LITTLE GOAT w reżyserii Tomoki Misato (Tokyo University of the Arts).

Jak zawsze podczas Wielkiego Finału przyznano też szereg wyróżnień specjalnych i zaproszeń poza selekcją do konkursów zaprzyjaźnionych festiwali (Animocje, CRAFT, Kocham Dziwne Kino, Euroshorts, Opolskie Lamy, Relanium, StopTrik).

Nieodzownym elementem Wielkiego Finału O!PLA są także Dyplomy Uznania, które w tym roku powędrowały do Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pół wieku kreatywnego istnienia,FUMI STUDIO w Warszawie za konsekwentne wspieranie debiutantów, Adeli Kaczmarek-Siwińskiej za film JANKA oraz Tomasza Wełny za film CAŁY TEN SMOG.

Przyznawany od początku istnienia Festiwalu O!PLA Tytuł Honorowego Obywatela Animacji – Krainy Nieograniczonych Możliwości otrzymał w tym roku Profesor Józef Robakowski.

Na Wielki Finał O!PLA przybyło do Opola większość laureatów. Każdy z nich – oprócz statuetek Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka oraz Dyplomów – otrzymał m.in. banana. Był to symboliczny wyraz sprzeciwu wobec cenzurze w sztuce, a przy okazji nadanie nowego znaczenia obchodzonemu w sobotę Dniu Wolnej Sztuki.

Wydarzeniem towarzyszącym Wielkiemu Finałowi O!PLA był wernisaż audio-wizualnej wystawy ŁUKASZA RUSINKA, podwójnego laureata O!PLA oraz autora plakatu i spotu tegorocznej edycji Festiwalu.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ LAUREATÓW

Organizatorami Wielkiego Finału O!PLA w Opolu było Stowarzyszenie Opolskie Lamy we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego i Animation Across Borders.

fot. materiały prasowe organizatora