Przejdź do treści

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby – OKFA – jest najstarszym w Polsce, nieustannie rozwijającym się projektem zorientowanym na  kino spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. Co ważne, OKFA to więcej niż kilkudniowa akcja realizowana w corocznym trybie, ale proces, w którym kontynuuje się podjęte działania i utrwala zamierzone rezultaty. Wydarzeniami towarzyszącymi są m.in. wystawy o tematyce filmowej, warsztaty dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty, spotkania z artystami, w których uczestniczy ok. 1000 osób. Organizatorem jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Partnerem honorowym Federacja Niezależnych Twórców Filmowych. 

OKFA to rozpoznawalna marka, trafnie identyfikowana w środowisku filmowym, do której przyznają się najwięksi. Krzysztof Zanussi doskonalił na tym konkursie swój warsztat jeszcze jako filmowiec amator, by po kilku latach zasiadać w gronie jurorskim. Warto odnotować, że pierwsze kroki stawiał tu chociażby koninianin Radek Ładczuk – obecnie wzięty operator – autor zdjęć do m.in. „Sali samobójców”, „Jesteś Bogiem” czy międzynarodowych produkcji. Śledząc bogatą historię festiwalu wśród konkursowych produkcji odnajdujemy nazwiska takich twórców jak np.: Wojciech Staroń, Marcin Ziębiński, Marek Lechki, Katarzyna Klimkiewicz, Bodo Kox.

OKFA pokazuje drogę od amatora, poprzez studenta do zawodowca. Wśród głośnych nazwisk młodych twórców, których profesjonale debiuty (lub drugie filmy) ostatnio zostały dostrzeżone i docenione są: Kuba Czekaj („Baby Bump”, „Królewicz Olch”), Paweł Maślona („Atak paniki”), zdobywca Złotych Lwów Piotr Domalewski („Cicha noc”) czy Aleksandra Terpińska („Inni ludzie”). Wszyscy byli laureatami OKFA jako studenci lub wcześniej  amatorzy.

Wreszcie OKFA to sięganie do imponującej historii polskiego filmu i jego najlepszych wzorców również poprzez stałą obecność jego patrona – prof. Henryka Kluby. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Szkoła Filmowa w Łodzi. Jej wykładowca – krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który jest Przyjacielem konińskiego festiwalu, tak o nim mówi: „tu się przyjeżdża, żeby – po pierwsze, spotkać się z entuzjastami kina (…), a po drugie, żeby rozpoznać nazwiska, o których ja – jako dziennikarz filmowy i krytyk – prawdopodobnie będę pisał za 5-10 lat”. Konin upodobał też sobie aktor Krzysztof Majchrzak – od ponad dziesięciu lat krzepiąc swoją postawą niezależnego ducha tego przedsięwzięcia.

okfa2021.ckis.konin.pl