Przejdź do treści

Offowa Akademia Filmowa wyłoni zwycięzców Nagród im. Jana Machulskiego

W trakcie 18. Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM nastąpi rozstrzygnięcie konkursu Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za rok 2019. 6 i 7 listopada w Kinie Kinoteka będzie można obejrzeć wszystkie nominowane filmy. Offowa Akademia Filmowa wyłoni laureatów w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktorka, aktor, film animowany, film dokumentalny. Również w Kinotece, 10 listopada (niedziela) o godz. 19:30, będzie miała miejsce ceremonia finałowa, podczas której laureatom zostaną wręczone nagrody.

Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za rok 2019 zostały przyznane podczas 16. Gdańsk DocFilm Festival, 11. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, 10. SOLANIN Film Festival, 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-Zbliżenia, 12. Festiwalu Filmowego OFFeliada, 5. WAMA Film Festival oraz 6. O!PLA – O! Polska Animacja.

W skład Offowej Akademii Filmowej w 2019 roku wejdą:

AGNIESZKA GLIŃSKA
montażystka filmowa

Studiowała kulturoznawstwo (specjalizacja: Film) na Uniwersytecie Łódzkim oraz montaż w PWSFTViT w Łodzi. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM), Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Otrzymała nagrody indywidualne za montaż filmów: „11 minut” i „Intruz” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2015 r.), ORŁA 2016 za film „11 minut” oraz Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż w filmie „Dom na głowie” podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego (2014). Była też nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej ORZEŁ 2015 w kategorii Najlepszy Montaż za film „Jeziorak” i w 2017 za film „Komunia”. Montowane przez nią filmy zdobywają nagrody na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Trzy z nich: „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego i „Difret” Zeresenay Berhane Mehari były kandydatami do Oscara.

AGATA SZYMAŃSKA
producentka filmowa

Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Śląsku. W 2009 roku założyła własną firmę produkcyjną Filmpolis, która specjalizowała się w filmach autorskich. Wyprodukowała filmy „Z daleka widok jest piękny” oraz „Hubę” w reżyserii Anki Sasnal i światowej sławy polskiego malarza Wilhelma Sasnala. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z producentką Magdaleną Kamińską, z którą założyła niezależną firmę produkcyjną Balapolis. Ich filmografia zawiera filmy fabularne i dokumentalne, a także międzynarodowe koprodukcje. Balapolis produkuje filmy niekonwencjonalne i przełomowe, ma również doświadczenie w dystrybucji filmów. Agata aktywnie działa na polskim i międzynarodowym rynku filmowym, rozwijając firmę oraz projekty jako producent wiodący i koproducent. Najnowsza produkcja Balapolis, „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka miała swoją polską premierę w Konkursie Głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zaś jego międzynarodowa premiera odbyła się na Fantastic Fest w Teksasie. Obecnie firma jest zaangażowana w koprodukcję „Hunter’s Son” w reżyserii Ricky’ego Rijneke, prace nad nowym filmem Anki i Wilhelma Sasnal pt. „Podróż” oraz development projektu pt.: „Krzyżyk niespodziany” w reżyserii Marcina Koszałki.

ANNA ZAMECKA
reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa

Studiowała antropologię kulturową, dziennikarstwo i fotografię w Warszawie i Kopenhadze. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Jej pełnometrażowy debiut „Komunia” (2016) zdobył wiele międzynarodowych nagród, m.in. Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny, nagrodę Tygodnia Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz znalazł się na tzw. „krótkiej liście” do Oscara.

ŁUKASZ ADAMSKI
krytyk filmowy i publicysta

Współpracownik w Polityce.pl, TVP Kultura i Polskiego Radia. Autor książek „Wojna światów w popkulturze” i „Bóg w Hollywood”. W Polskim Radiu Olsztyn prowadzi autorskie audycje „Okno na kulturę” i „Do zobaczenia”. W Polskim Radiu 24 jest gospodarzem audycji „Wieczór filmowy Adamskiego”. W radiowej „Trójce” przygotowuje regularne felietony w ramach cyklu „Adamski seryjny”. Laureat Złotej Ryby. im Macieja Rybińskiego – prestiżowego wyróżnienia dla młodych felietonistów oraz Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”.

***

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego przyznawane są od 2005 roku. Od 2009 patronuje im Jan Machulski – wybitny i uznany animator polskiego życia kulturalnego. Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.