Przejdź do treści

Michał Oleszczyk otrzymał Nagrodę za całokształt działań na rzecz młodego kina!

Nagroda im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego nie jest nagrodą regulaminową, nie przyznaje jej OFFOWA AKADEMIA FILMOWA, lecz komitet organizacyjny nagród. Do tej pory została przyznana tylko 7 razy – pierwszym jej laureatem był obecny patron – Jan Machulski.

Komitet organizacyjny jest dosyć oszczędny w jej przyznawaniu, nie chcemy z Nagrody za całokształt robić nagrody sezonowej, koniunkturalnej, podążającej za tendencjami, kontekstami i sezonowym zainteresowaniem kinem niezależnym.

To nagroda za konsekwentne i niezwiązane z trendami wspieranie polskiego kina niezależnego na przestrzeni lat, a nie tylko w jednym modnym sezonie, w których kilka udanych debiutów powoduje, że w dobrym tonie jest „kochać kino niezależne”. Jeśli w danym roku nie mamy komu przyznać Nagrody to jej po prostu nie przyznajemy. Postać Jana Machulskiego i jego wieloletnia działalność wspierająca młodych twórców, wyznacza nam w tym przypadku bardzo wysoką poprzeczkę.

Tegorocznym laureatem Nagrody został Michał Oleszczyk – adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2013-16 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Publikował czasopismach, jak “Kino”, “Tygodnik Powszechny”, “Przekrój”, “Dwutygodnik”, “Fandor” i “RogerEbert.com”, jest też stałym współpracownikiem Filmwebu. Autor monografii „Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa” (2008) oraz – wespół z Kubą Mikurdą – wywiadów-rzek z Guyem Maddinem oraz Braćmi Quay. Krytyk filmowy, który od kilku lat konsekwentnie promuje wartościowe debiuty filmowe, wspiera młode talenty i zawsze chętnie angażuje się w inicjatywy popularyzujące młode kino.