Przejdź do treści

Lada chwila 16. edycja Gdańsk DocFilm Festival

Od 6 do 10 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się 16. edycja Gdańsk DocFilm Festival, której organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej. Tegoroczna odsłona imprezy, odbywającej się pod hasłem „Godność i praca”, jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy filmy walczyć będą o nagrody nie w jednym, a w dwóch konkursach. To oznacza również więcej nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego.

Jak co roku w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza rywalizować będą dokumenty z całego świata. W jury Konkursu Głównego zasiądą: Kinga Dębska (przewodnicząca) oraz Karolina Bielawska i Rick Minnich. W tym roku konkursowych obrazów dokumentalnych jest 27, a wśród nich tytuły z Holandii, Izraela, Iranu, Austrii, Włoch, Szwecji, Australii, Niemiec czy Serbii. Rodzime kino dokumentalne również posiada silną reprezentację – w konkursie zobaczymy aż dziewięć polskich produkcji.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz pierwszy, znalazło się 20 tytułów. Obrazy również oceniać będzie troje jurorów. Na ich czele stoi Ryszard Bugajski, a towarzyszyć mu będą Anna Próchniak i Leszek Starzyński. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Poza nagrodami festiwalowymi laureaci obu konkursów otrzymają nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Przewidziane są po dwie nominacje w kategoriach: najlepszy reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i montażysta. Ponadto nominację otrzyma wyróżniony w Konkursie Głównym najlepszy dokument oraz nagrodzeni w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych aktorzy. Łącznie 11 nominacji!

Po festiwalowych projekcjach spotkamy się z twórcami niektórych filmów. Po pokazach obrazów dokumentalnych odbędą się rozmowy m.in.: z reżyserem „Wyspy słońca”, wybitnym filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim w Yale, Columbii i Amsterdamie profesorem Thomasem Elsaesserem, z twórcą filmu „Przerwana misja” Petro Aleksowskim, reżyserem wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcinem Borchardtem, autorem obrazu „Hugo” Wojciechem Klimalą, a także ekipą filmu „Miss Holocaust”: reżyserką Michaliną Musielak oraz producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą. Po projekcjach polskich krótkometrażowych fabuł również będzie okazja do rozmów z twórcami: m.in. z reżyserką filmu „Jest naprawdę ekstra” Katarzyną Warzechą, autorem „Nowego Bronxu” Filipem Ignatowiczem oraz reżyserem filmu „Modus Operandi” Remigiuszem Biernackim, a także jego producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą.

Troje zagranicznych reżyserów filmów dokumentalnych spotka się z publicznością na telekonferencjach. Po filmie „A w oddali ujadały psy” jego reżyser Simon Lereng Wilmont, po projekcji „Hatsune Miku – Świat należy do mnie” Ann Oren, a Ruth Kaaserer po pokazie jej najnowszego obrazu „Gwendolyn”.

Oprócz projekcji filmów konkursowych organizatorzy festiwalu zaplanowali pokazy specjalne, w tym retrospektywy przewodniczących jury, Kingi Dębskiej i Ryszarda Bugajskiego, a po nich spotkania z wybitnymi twórcami. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu zobaczyć będzie można jeszcze dwa filmy pozakonkursowe: nowelowy film fabularny „Trzy kroki w szaleństwo” w reżyserii Federico Felliniego, Rogera Vadima i Louisa Malle’a oraz „The Silent Child”, film Chrisa Overtona, który otrzymał w tym roku statuetkę Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.

Zwycięzców obu konkursów poznamy 10 czerwca o godz. 19.00 podczas gali rozdania nagród.

Więcej informacji, pełen program godzinowy oraz opisy filmów dostępne są na stronie www.gdanskdocfilm.pl