W Kapitule Nagród im. Jana Machulskiego, jak co roku, zasiądą filmowi eksperci, uznani twórcy i gwiazdy ekranu. Zwycięzców wyłonią tym razem Magdalena Koleśnik, Rafał Listopad, Maciej Makowski, Grzegorz Milczarczyk, Jagoda Szelc i Arkadiusz Tomiak.
Wielkimi krokami zbliża się CINEMAFORUM – 21. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, podczas którego wyłonieni zostaną zdobywcy 18. edycji Nagród im. Jana Machulskiego. Tradycyjnie nagrody przyzna Kapituła, w której zasiądą uznani przedstawiciele środowiska filmowego. Poniżej prezentujemy tegoroczny skład jurorski.
![](https://janmachulski.pl/wp-content/uploads/2022/10/kolesnik-819x1024.jpg)
MAGDALENA KOLEŚNIK
Aktorka teatralna i filmowa. Studiowała na Wydziale Aktorskim AST w Krakowie. Sławę i uznanie przyniósł jej występ w produkcji „Sweat” Magnusa von Horna, za który otrzymała m.in. nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Wystąpiła też w filmie „Inni ludzie” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej oraz serialu „Kruk” Macieja Pieprzycy.
Od 2015 występuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Współpracowała także z warszawskimi Teatrem Rozmaitości, Teatrem Wielkim Operą Narodową i Teatrem Żydowskim.
![](https://janmachulski.pl/wp-content/uploads/2022/10/listopad-819x1024.jpg)
RAFAŁ LISTOPAD
Montażysta i pedagog, członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Absolwent, a obecnie wykładowca łódzkiej filmówki. Autor montażu nagradzanych w kraju i za granicą filmów fabularnych, takich jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”, „Strzępy”, „Niewinność”; dokumentalnych („Cudze listy”, „Poste Restante” i „Abuharaz”) oraz seriali „Rojst”, „Rojst’97” i „Wielka woda”.
Laureat licznych nagród za najlepszy montaż, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej za „25 lat niewinności”. Zdobywca Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz Polskiego Kina Niezależnego.
![](https://janmachulski.pl/wp-content/uploads/2022/10/makowski-1-819x1024.jpg)
MACIEJ MAKOWSKI
Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Członek Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Znany m.in. z ról w serialach telewizyjnych: „LaLa Poland”, „Złotopolscy”, „Barwy Szczęścia”, „Klinika Samotnych Serc” i „Klan” oraz w filmach: „80 milionów”, „Władcy Przygód Stąd do Oblivio”, „Planeta Singli”.
Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata”. Występował też m.in. na deskach teatrów: Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.
![](https://janmachulski.pl/wp-content/uploads/2022/10/milczarczyk-819x1024.jpg)
GRZEGORZ MILCZARCZYK
Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, wokalista, pedagog. Edukator Dramy, współpracujący ze szkołami, instytucjami kultury. Prowadzi szkolenia i warsztaty Dramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. W swoich działaniach artystycznych współpracował z takimi reżyserami, jak Andriej Konczałowski, Maciej Wojtyszko, Xawery Żuławski, Krzysztof Lang, Piotr Wereśniak czy Michał Rogalski.
Występował m.in. na scenach Teatru Muzycznego Roma, Teatru Na Woli, Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego.
![](https://janmachulski.pl/wp-content/uploads/2022/10/szelc-819x1024.jpg)
JAGODA SZELC
Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury i Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach, jak: Berlinale, Karlove Vary, Hot Docs, Cannes Short Corner, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival. Jej krótka fabuła „Taki pejzaż” zdobyła główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage Film Festival (2013).
Zadebiutowała filmem „Wieża. Jasny dzień” w 2017 roku. Obraz zdobył nagrodę za najlepszy debiutu i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz
wiele innych międzynarodowych nagród. W 2018 roku została laureatką Paszportów Polityki. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film „Monument” (nagroda specjalna na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych).
Wykłada reżyserię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz pracę z kamerą na Wrocławskiej AST. Jest weganką i przyjaciółką organizacji Otwarte Klatki.
![](https://janmachulski.pl/wp-content/uploads/2022/10/tomiak-819x1024.jpg)
ARKADIUSZ TOMIAK
Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWST w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), a w latach 2015 – 2019 przewodniczący Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
Autor zdjęć do takich filmów, jak: „Bez skrupułów” i „Solid Gold” Jacka Bromskiego,
„Czarny mercedes”, „Kołysanka” i „Volta” Juliusza Machulskiego, „Ja teraz kłamię” i „Zero” Pawła Borowskiego, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „Sęp” Eugeniusza Korina, „Cisza” Michała Rosy czy „Enen” Feliksa Falka. Pracował również przy międzynarodowych produkcjach, m.in. „Within the Whirlwind” oscarowej reżyserki Marleen Gorris, a także na planach seriali „Ludzie i bogowie” Bodo Koxa oraz „1983” Agnieszki Holland i Kasi Adamik.
Zdobywca kilkunastu czołowych polskich nagród filmowych. Wielokrotny laureat nagród na festiwalu w Gdyni za najlepsze zdjęcia do filmów, takich jak „Daleko od okna”, „Karbala”, „Symetria”, „Statyści”, „Palimpsest” oraz „Obława”. Za pracę przy ostatnim z tytułów otrzymał także Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.
Jednym z najnowszych filmów, w których można zobaczyć jego zdjęcia, jest „Jazz Outsider” w reżyserii Janusza Majewskiego.
Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego przyzna nagrody w 9 kategoriach – „Najlepsza Reżyseria”, „Najlepszy Scenariusz”, „Najlepsze Zdjęcia”, „Najlepszy Montaż”, „Najlepsza Aktorka”, „Najlepszy Aktor”, „Najlepszy Film Dokumentalny”, „Najlepszy Film Animowany” i „Najlepszy Film”. Werdykt jurorów poznamy 6 listopada 2022 roku podczas gali wieńczącej festiwal CINEMAFORUM.
***
Nagrody im. Jana Machulskiego to bezprecedensowy projekt w obszarze kina krótkometrażowego w Polsce. Jego celem jest nagradzanie najzdolniejszych młodych twórców reprezentujących różne profesje filmowe, a także skierowanie uwagi na rzadziej doceniane rodzaje filmowe, takie jak dokument i animacja.
Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, PSC – Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych oraz Platige Image SA.
Festiwale partnerskie:
- Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA w Gnieźnie,
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy „ZOOM – ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze,
- Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA,
- Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby – OKFA w Koninie,
- Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu,
- Solanin Film Festiwal w Nowej Soli,
- WAMA Film Festival w Olsztynie,
- CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych w Warszawie.