1 marca 2019 roku rusza 7. edycja partnerskiego Festiwalu O!PLA, na którym przyznane zostaną nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2020). Tegoroczna O!PLA osiągnęła rekordową setkę – wydarzenia festiwalu odbędą się w aż 100 miejscowościach!
To nie jedyny rekord tej edycji festiwalu – do konkursów filmowych zgłoszono aż 245 filmów. Spośród nich zostało zakwalifikowanych 80 tytułów. 64 z nich weźmie udział w Konkursie Głównym, w ramach 6 kategorii:
- STUDYJNA (9 filmów),
- STUDENCKA (11 filmów),
- OFF & GO! (12 filmów),
- ANIMOWANY WIDEOKLIP (15 filmów),
- ANIMOWANE FRASZKI (8 filmów),
- FORMANIMY (9 filmów).
Pozostałe 16 filmów, wśród których znajdują się również zrealizowane przez dzieci, weźmie udział w Konkursie DZIECI MAJĄ GŁOS.
Pomyślną informacją tej edycji festiwalu jest to, że powróciła Kategoria OFF&GO!, stworzona z myślą o amatorach i twórcach niezależnych. Filmy, które uzyskają GRAND PRIX w tej kategorii oraz w kategoriach STUDYJNEJ i STUDENCKIEJ zostaną nominowane do konkursu Nagród im. Jana Machulskiego.
Podczas 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA przed każdą kategorią Konkursu Głównego zaprezentowany zostanie krótki film organizacji społecznych i ekologicznych. Są wśród nich m.in. spoty autorstwa: Polskiej Akcji Humanitarnej (pt. „Są dzieci, które nie znają liter. Ratujmy ludzi z Jemenu”), Amnesty International (pt. „14 kobiet przeciwko faszyzmowi”), Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
O!PLA to nie tylko projekcje konkursowe, ale także specjalne seanse filmów dłuższych i wartych pokazania. W tym roku pod hasłem O!PLA SPECIAL zaprezentowane zostaną filmy: „Janka” Adeli Kaczmarek, „Cały ten smog” Tomasza Wełny, „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice w 3D” Tomasza Szabelskiego, „Skąd i dokąd” Marcina Wołkowicza, „Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem” Leszka Marka Gałysza. Tradycyjnie nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących: warsztatów i Lekcji Animacji, wystaw, koncertów, spotkań z twórcami i debat na ważne tematy.
7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA odbędzie się w dn. 01.03 – 14.04, z Wielkim Finałem w Opolu (27.04) oraz Małym Wielkim Finałem w Pacanowie (01.05).
Więcej informacji dostępnych na stronie Festiwalu.
***
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego przyznawane są od 2005 roku. Od 2009 patronuje im Jan Machulski – wybitny i uznany animator polskiego życia kulturalnego. Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.