Przedstawiamy skład Kapituły, która oceni filmy nominowane do Nagród im. Jana Machulskiego. W dniach 4-5 listopada 2020 r. wszystkie filmy ubiegające się o Nagrody im. Jana Machulskiego zostaną zaprezentowane w ramach CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych, które ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną odbędzie się w formule online, na platformie mojeekino.pl.
Nagrody im. Jana Machulskiego nieprzerwanie od 2004 roku służą uhonorowaniu najzdolniejszych polskich twórców kina krótkometrażowego. Nominacje przyznane zostały przez niezależne od siebie składy jurorskie festiwali filmów krótkometrażowych z całej Polski.
Werdykty Kapituły Nagród zostaną ogłoszone podczas uroczystego finału w dniu 8 listopada, który będzie można śledzić dzięki transmisji internetowej.
W 2020 roku partnerami branżowymi i fundatorami Nagród im. Jana Machulskiego zostali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image oraz Panavision Poland.
Filmy oceni Kapituła w składzie:
– Arkadiusz Tomiak – operator filmowy,
– Krzysztof Szuster – aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny, Prezes Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia,
– Barbara Białowąs – reżyserka i scenarzystka,
– dr Łukasz Jasina – historyk i filmoznawca,
– Emi Buchwald – reżyserka i scenarzystka,
– Marta Prus – reżyserka i scenarzystka.
Poniżej biogramy członków Kapituły Nagród im. Jana Machulskiego:
Arkadiusz Tomiak
autor zdjęć filmowych
Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Uważany za jednego z najbardziej utalentowanych i najciekawszych polskich operatorów. Zdobywca kilkunastu czołowych polskich nagród filmowych. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Jako samodzielny filmowiec zadebiutował w filmie „Przystań” w reżyserii Jana Hryniaka. W 2013 r. był pierwszym laureatem Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za zdjęcia do filmu „Obława” – najbardziej prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez polskich operatorów filmowych. Autor zdjęć do takich filmów jak: „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, „Solid Gold” Jacka Bromskiego, „Kołysanka” i „Volta” Juliusza Machulskiego, „Ja teraz kłamię” i „Zero” Pawła Borowskiego, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „Sęp” Eugeniusza Korina, „Cisza” Michała Rosy, czy „Enen” Feliksa Falka. Pracował również przy międzynarodowych produkcjach, m.in. „Within the Whirlwind” w reżyserii Marleen Gorris (zdobywczyni Oscara za film „Antonia’s Line”).
Krzysztof Szuster
aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny
Prezes Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia, aktor teatrów: Powszechnego, Narodowego, Rozmaitości, Komedii, Dramatycznego i Syreny w Warszawie, Płockiego oraz Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, gdzie pełnił też funkcję dyrektora, reżyser, absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT. Zdał do niej w tym samym roku, w którym swoją pracę pedagogiczną rozpoczął tam… Jan Machulski, poznany wcześniej na deskach Teatru Małego w Warszawie. W reżyserowanym przez niego spektaklu „Zabawa w koty”, Krzysztof Szuster, wówczas adept, w niemej roli brata postaci granej przez Karolinę Łubieńską, popychał wózek inwalidzki z siedzącą na nim aktorką.
W teatrze zagrał m.in. Pawła w „Cudzie mniemanym” Bogusławskiego, Szyldwacha w „Kordianie” Słowackiego, Kolędnika w „Jasełkach na dzień bieżący” Jareckiego, czy Wernyhorę w „Weselu” Wyspiańskiego. Był w gronie pierwszych aktorów grających w słynnych spektaklach plenerowych w Zamościu, realizowanych przez Jana Machulskiego. Na jeden z nich, z miłości do swojego profesora, gnał konno 750 kilometrów. Konie, konkursy w powożeniu i przywracanie blasku starym powozom, to kolejne pasje, oprócz aktorstwa i reżyserii, której podejmował się poza krajem oraz w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Nowym im. Gustawa Morcinka w Zabrzu, Popularnym i Syrenie w Warszawie.
Scenarzysta, reżyser i prowadzący benefis Barbary Krafftówny i Witolda Sadowego, koncert ZASP-u z okazji Dnia Artysty Weterana „Pamiętajmy o artystach” oraz z okazji stulecia Stowarzyszenia, Koncert „Sto lat ZASP dla Niepodległej”.
Barbara Białowąs
reżyserka i scenarzystka
Urodzona w Opolu. Ukończyła Wydział Radia i Telewizji w Katowicach na kierunku Reżyseria Filmowa i Telewizyjna. Na tym samym Uniwersytecie wcześniej ukończyła filmoznawstwo. W 2012 ukończyła również program EKRAN w Wajda School. Jest autorką kilku etiud krótkometrażowych: “Ewka skacz!”, jak również nagradzanej “Landryneczki”. W ramach projektu “Polska – Rosja. Nowe spojrzenie” zrealizowała film dokumentalny w Rosji “Moskiewska żona”. Jej krótki film “Moja nowa droga” wygrał festiwal Młodzi i Film w Koszalinie w 2009 roku. W 2012 roku zrealizowała swój pełnometrażowy debiut filmowy “Big Love” (nagroda “Discovering Eye” na 24 PFF in America w Chicago). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz stypendystka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2013 uczestniczyła w Berlinale Talents. Od roku 2012 wykładowca akademicki na Uniwersytecie Opolskim, a od 2014 do 2018 na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2014 roku Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Członkini Gildii Reżyserów Polskich. W 2017 zrealizowała Teatr TV pt.: “Dziecko” na podstawie sztuki Ingi Iwasiów w ramach programu WFDiF „Teatroteka”, nagrodzony m.in.: na WorldFest w Houston nagrodą Silver Remi. W 2020 miała miejsce premiera jej drugiego filmu pełnometrażowego – „365 dni”.
dr Łukasz Jasina
historyk i filmoznawca
Urodził się w 1980 w Hrubieszowie. Znawca kina rosyjskiego i brytyjskiego. Pracownik Polskiego instytutu Spraw Międzynarodowych, prowadzący „Klubu Trójki” oraz audycji filmowych RDC, Radia Lublin i TVP Kultura.
Emi Buchwald
reżyserka i scenarzystka
Urodziła się w 1991 roku, wychowała się w małej miejscowości na Mazowszu, w Dąbrowicach. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Zanim rozpoczęła edukację w Łodzi, ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Kolejne etiudy fabularne i dokumentalne – na czele z dyplomowymi „Nauką” (2016) i „Heimatem” (2017) były pokazywane i nagradzane na festiwalach polskich i zagranicznych. Finalistka Talentów Trójki w kategorii film. Tworzy zwyklaki.tumblr.com oraz instagram @dobrestylowkistarszychpan.
Marta Prus
reżyserka i scenarzystka
Absolwentka reżyserii filmowej, studentka studiów doktoranckich, wykładowca w PWSFTviT. Dwukrotna laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz Nagrody Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Nominowana do Nagród Filmowych Orły 2019 w kategorii Najlepszy film dokumentalny. W 2018 roku wybrana przez magazyn Variety do grona dziesięciorga twórców filmowych z Europy, których karierę należy śledzić.
W listopadzie 2017 zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Over the Limit”. Po premierze w Konkursie Głównym IDFA, film został pokazany na ponad 80 festiwalach filmowych, w kilkunastu stacjach tv (m.in. Arte, BBC, RAI, SVT) oraz kinach w USA, Japonii, Hiszpanii, Kanadzie, Chile i Polsce. Autorka nagradzanych etiud „Vakha i Magomed” (2010), „Osiemnastka” (2012), „Mów do mnie” (2015) i „Ciepło-zimno” (2017). Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym „Nocne motyle” rozwijanym na Torino Film Lab. W maju 2020 scenariusz otrzymał nagrodę w Konkursie na scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego organizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
****
Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerami branżowymi projektu są:Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image oraz Panavision Poland.
Patronat honorowy nad projektem objęła KIPA – Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.
Festiwalami partnerskimi Nagród im. Jana Machulskiego są: Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA, Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA, Gdańsk DocFilm Festival, Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO, Solanin Film Festiwal, WAMA Film Festival, Festiwal Filmowy OFFELIADA oraz CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych.
Partnerem technologicznym Nagród jest BEIKS BiK Machulski Spółka Jawna.