Przejdź do treści

31 maja rusza 15. Gdańsk DocFilm Festival

Piętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival rozpocznie się 31 maja i potrwa przez cztery dni, do 3 czerwca. Tak jak w zeszłym roku, Festiwal odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1 w Gdańsku. Do konkursu zgłoszonych zostało 260 filmów z 48 krajów, między innymi z USA, Senegalu, Brazylii, Indonezji, Chin, Iranu czy Nowej Zelandii. Nie zabrakło również silnej reprezentacji kinematografii europejskiej. Otrzymaliśmy między innymi produkcje włoskie, niemieckie, hiszpańskie, portugalskie czy skandynawskie.

Komisja selekcyjna 15. Gdańsk DocFilm Festival do konkursu głównego zakwalifikowała 24 dokumenty, w tym 17 filmów zagranicznych, 7 polskich, w tym m.in. „Komunia”(2016) Anny Zameckiej, „Dar” (2016) Przemysława Kamińskiego czy „Urban Cowboys”(2016) Pawła Ziemilskiego. W konkursie weźmie również udział film „Życie animowane” (2016) Rogera Rossa Williamsa, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
Pełna lista filmów dostępna jest na stronie internetowej: www.gdanskdocfilm.pl.

Przewodniczącym Jury tegorocznego festiwalu będzie Maciej Pieprzyca – scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Za film „Drzazgi” w 2008 roku otrzymał Nagrodę za Debiut Reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a dwie kolejne fabuły: „Chce się żyć”(2013) i „Jestem Mordercą”(2016) zostały uhonorowane na tym samym festiwalu Srebrnymi Lwami. Dokumentalna twórczość Macieja Pieprzycy zostanie zaprezentowana w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Po projekcji filmów m.in. filmów „Przez nokaut” (1995) i „Zostanie legenda” (1998) odbędzie się spotkanie z reżyserem, podczas którego porozmawiamy o jego twórczości dokumentalnej i fabularnej.

Obok Macieja Pieprzycy zasiądą Martina Parenti i Michał Oleszczyk. Martina Parenti to włoska dokumentalistka, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. za realizację „I promessi sposi” (2007), „L’Infinita Fabbrica del Duomo” (2015), „Spira Mirabilis” (2016). Michał Oleszczyk krytyk filmowy i tłumacz, adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Poprowadzi on również otwarty wykład typu Masterclass, w sali wystaw czasowych ECS, pt. „Od zera do setki: pierwsze minuty filmu jako wprowadzenie w opowieść”.

Tegoroczny festiwal otworzy „najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu Piny” (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach, „Mr. Gaga”. To obraz pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami. Reżyser, Tomer Heymann, towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie siebie i przekraczanie własnych ograniczeń poprzez taniec.

Gdańsk DocFilm Festiwal daje widzom szansę aktywnego uczestnictwa w inspirujących spotkaniach z reżyserami polskimi i zagranicznymi. Podczas festiwalu odbędą się spotkania z realizatorami wybranych filmów konkursowych. Z częścią twórców spotkamy się bezpośrednio na festiwalu, a część z nich połączy się z widownią GDFF za pośrednictwem telekonferencji.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 organizatorzy zaplanowali pokazy specjalne, oprócz Retrospektywy i spotkania z Maciejem Pieprzycą, czeka nas In memoriam wybitnej polskiej dokumentalistki Ireny Kamieńskiej, która zmarła 3 kwietnia 2016 roku. Po prezentacji dokumentów reżyserki: „Robotnice” (1980), „Dzień za dniem” (1988), „Głosy z daleka” (1992), odbędzie się spotkanie z historykiem i teoretykiem filmu, wykładowcą uniwersyteckim i autorem wielu publikacji dotyczących kina dokumentalnego, profesorem Mirosławem Przylipiakiem. Nowością 15. odsłony Gdańsk DocFilm Festivalu będą projekcje krótkich form fabularnych, które od przyszłego roku wpiszą się na stałe w program festiwalu jako konkurs. Między pokazami dokumentów, które będą walczyć o nagrodę główną 15.GDFF, zaprezentujemy dziesięć krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym zdobywcę Oskara 2017 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski węgierski obraz „Chór”(2016) Kristofa Deaka i nominowany do Oscara hiszpański film „Timecode”(2016) Juanjo Gimeneza. Nie zabraknie również polskich tytułów w przeglądzie, zobaczymy animowany kolaż „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”(2016), który zdobył Grand Prix Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego „Cinemaforum”, a także realizacje studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, tak głośne jak „Dzień babci”(2015) Miłosza Sakowskiego z Anną Dymną w roli głównej czy „Matka”(2013) Łukasza Ostalskiego.
Nagrodą główną w konkursie jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda pieniężna w wysokości 20.000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Jeden z twórców zostanie też uhonorowany Nagrodą Publiczności. Zgodnie z tradycją naszego festiwalu wybrane dokumenty otrzymają wyróżnienia specjalne, w tym nominacje dla młodych polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego.

Bilety dostępne są w kasach Europejskiego Centrum Solidarności (otwarte codziennie 10:00-19:00) lub na stronie ECS www.bilety.ecs.gda.pl/ Bilet na jeden dzień pokazów filmowych: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy. Karnet na cały festiwal: 45 zł normalny / 30 zł ulgowy.
Do zobaczenia w Gdańsku!