Przejdź do treści

Gdańsk DocFilm Festival

Gdańsk DocFilm Festival jest jedynym na świecie, tematycznym festiwalem filmów dokumentalnych o środowisku pracy, człowieku, ludzkiej aktywności, sposobach na przetrwanie w różnych środowiskach i sytuacjach, pasjach twórczych. W tym roku o główną nagrodę – „Bramę wolności” i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy zł (nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza) walczy 26 filmów dokumentalnych z całego świata.

Co roku w Jury konkursu głównego zasiadają osobistości ze świata filmu – Polski i zagranicy (m.in. Michael Glawogger, Jean Gabriel Periot, Ewa Ewart, Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Magdalena Łazarkiewicz, Magdalena Piekorz). Przewodniczącym Jury tegorocznego festiwalu będzie Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, a towarzyszyć mu będą Magdalena Sendecka, dziennikarka i krytyk filmowy oraz Klaus Schmutzer, producent filmowy i telewizyjny. Obok projekcji filmów konkursowych pokazywane są retrospektywy członków Jury, pokazy specjalne, spotkania twórców z publicznością oraz wykłady masterclass.

Festiwal przez pierwsze 12 lat odbywał się w centrum starówki w legendarnym Kinie Neptun, a od 2015 roku w Europejskim Centrum Solidarności.

Strona festiwalu: gdff.pl.

Strona na Facebooku: gdansk.docfilm.festival.