Przejdź do treści

Finał Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego 2017

Serdecznie zapraszamy na pokazy filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego 2017!

Filmy wszystkich twórców nominowanych do Nagród w edycji 2017 zostaną zaprezentowane w dniach 8 – 9 listopada 2017 w Jack’s Cinema w Warszawie (ul. Bracka 18). Szczegółowy opis i harmonogram projekcji dostępny jest pod adresem: www.cinemaforum.pl/nagrody-im-jana-machulskiego-2017, wstęp wolny.

Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji i wręczenie nagród odbędzie się 12 listopada 2017 o godzinie 19:00 w kinie KINOTEKA w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1).

W tegorocznej OFFowej Akademii Filmowej zasiądą:

Barbara Białowąs

reżyserka i scenarzystka filmowa

Ukończyła Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku Reżyseria Filmowa oraz absolwentka Wajda School. Jest autorką kilku etiud krótkometrażowych, m.in. nagradzanej “Mojej nowej drogi”. W 2012 roku zrealizowała swój pełnometrażowy debiut filmowy “Big Love”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 uczestniczyła w Berlinale Talents. Od roku 2012 wykładowca akademicki na Uniwersytecie Opolskim, a od 2014 na Uniwersytecie Wrocławskim. Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Obecnie skończyła pracę nad teatrem TV na podstawie dramatu “Dziecko” Ingi Iwasiów oraz kończy pracę nad filmem dokumentalnym “Polska Boska!”.

foto: Barbara Olińska Radio Opole

Anna Próchniak

aktorka filmowa i teatralna

Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” z Teatru Powszechnego w Warszawie otrzymała m. in. nagrodę za najlepszy debiut podczas festiwalu „Pierwszy Kontakt” w Toruniu oraz nagrodę za najlepszy aktorski duet (razem z Joanną Osydą) na festiwalu “Kolada – Plays” w Jekaterynburgu. Na dużym ekranie debiutowała rolą Irminy w filmie Filipa Marczewskiego „Bez wstydu” za którą była nominowana do Złotej Kaczki. Za rolę Kamy w filmie “Miasto 44” (reż. Jan Komasa) otrzymała nagrodę Wschodząca Gwiazda ELLE podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu podczas Polish film Festival w Los Angeles oraz nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrała w filmie nominowanej do Oscara Anne Fontaine “Niewinne” oraz w irlandzkim filmie “Bad Day For the Cut” (reż. Chris Baugh), obydwa filmy miały premiery światowe podczas festiwalu w Sundance (2016, 2017). Na premierę czekają jej dwa najnowsze filmy: “Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz islandzki “Vultures” (reż. Börkur Sigthorsson). Od dłuższego czasu angażuje się w akcje społeczne promujące czytelnictwo (m. in. „Czytam! Daję słowo.”, „Narodowe czytanie”, „Czytam w podróży… Herberta”). Wspiera kampanię „Legalna kultura”.

Bartosz M. Kowalski

reżyser, scenarzysta

Rocznik 84, Gdynianin. Absolwent szkoły filmowej EICAR w Paryżu oraz USC SCA w Los Angeles. Autor nagradzanych min. w Krakowie i Chicago filmów dokumentalnych “Moja Wola” i “Niepowstrzymani”, wyprodukowanych dla telewizji HBO. Zwycięzca konkursu scenariuszowego Script Pro 2014. Nominowany do Paszportów Polityki 2016. Jego debiutancki film fabularny “Plac zabaw” został wyróżniony min. na festiwalach w Gdyni, Koszalinie, Warszawie, Londynie i Melbourne. Aktualnie współpracuje z platformą Showmax, dla której wyreżyserował krótkometrażowy horror pt. “Zacisze”. Wielbiciel muzyki filmowej, przy swoich projektach współpracował z takimi kompozytorami jak Angelo Badalamenti (Twin Peaks) czy Kristian Eidnes Andersen (Antychryst).

Wojciech Solarz

aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, reżyser filmów niezależnych

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Kursu Fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów: Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Laboratorium Dramatu oraz liczne role filmowe. Autor filmów niezależnych: „Tajemnica Alberta” i „Norbert, Juras i Syn”. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Od 2010 roku współtworzy grupę kabaretową „Kabaret na Koniec Świata”.