Serdecznie zapraszamy na pokazy filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego 2017!

Filmy wszystkich twórców nominowanych do Nagród w edycji 2017 zostaną zaprezentowane w dniach 8 – 9 listopada 2017 w Jack’s Cinema w Warszawie (ul. Bracka 18). Szczegółowy opis i harmonogram projekcji dostępny jest pod adresem: www.cinemaforum.pl/nagrody-im-jana-machulskiego-2017, wstęp wolny.

Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji i wręczenie nagród odbędzie się 12 listopada 2017 o godzinie 19:00 w kinie KINOTEKA w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1).

W tegorocznej OFFowej Akademii Filmowej zasiądą:

Barbara Białowąs

reżyserka i scenarzystka filmowa

Ukończyła Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku Reżyseria Filmowa oraz absolwentka Wajda School. Jest autorką kilku etiud krótkometrażowych, m.in. nagradzanej “Mojej nowej drogi”. W 2012 roku zrealizowała swój pełnometrażowy debiut filmowy “Big Love”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 uczestniczyła w Berlinale Talents. Od roku 2012 wykładowca akademicki na Uniwersytecie Opolskim, a od 2014 na Uniwersytecie Wrocławskim. Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Obecnie skończyła pracę nad teatrem TV na podstawie dramatu “Dziecko” Ingi Iwasiów oraz kończy pracę nad filmem dokumentalnym “Polska Boska!”.

foto: Barbara Olińska Radio Opole

Anna Próchniak

aktorka filmowa i teatralna

Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” z Teatru Powszechnego w Warszawie otrzymała m. in. nagrodę za najlepszy debiut podczas festiwalu „Pierwszy Kontakt” w Toruniu oraz nagrodę za najlepszy aktorski duet (razem z Joanną Osydą) na festiwalu “Kolada – Plays” w Jekaterynburgu. Na dużym ekranie debiutowała rolą Irminy w filmie Filipa Marczewskiego „Bez wstydu” za którą była nominowana do Złotej Kaczki. Za rolę Kamy w filmie “Miasto 44” (reż. Jan Komasa) otrzymała nagrodę Wschodząca Gwiazda ELLE podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu podczas Polish film Festival w Los Angeles oraz nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrała w filmie nominowanej do Oscara Anne Fontaine “Niewinne” oraz w irlandzkim filmie “Bad Day For the Cut” (reż. Chris Baugh), obydwa filmy miały premiery światowe podczas festiwalu w Sundance (2016, 2017). Na premierę czekają jej dwa najnowsze filmy: “Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz islandzki “Vultures” (reż. Börkur Sigthorsson). Od dłuższego czasu angażuje się w akcje społeczne promujące czytelnictwo (m. in. „Czytam! Daję słowo.”, „Narodowe czytanie”, „Czytam w podróży… Herberta”). Wspiera kampanię „Legalna kultura”.

Bartosz M. Kowalski

reżyser, scenarzysta

Rocznik 84, Gdynianin. Absolwent szkoły filmowej EICAR w Paryżu oraz USC SCA w Los Angeles. Autor nagradzanych min. w Krakowie i Chicago filmów dokumentalnych “Moja Wola” i “Niepowstrzymani”, wyprodukowanych dla telewizji HBO. Zwycięzca konkursu scenariuszowego Script Pro 2014. Nominowany do Paszportów Polityki 2016. Jego debiutancki film fabularny “Plac zabaw” został wyróżniony min. na festiwalach w Gdyni, Koszalinie, Warszawie, Londynie i Melbourne. Aktualnie współpracuje z platformą Showmax, dla której wyreżyserował krótkometrażowy horror pt. “Zacisze”. Wielbiciel muzyki filmowej, przy swoich projektach współpracował z takimi kompozytorami jak Angelo Badalamenti (Twin Peaks) czy Kristian Eidnes Andersen (Antychryst).

Wojciech Solarz

aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, reżyser filmów niezależnych

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Kursu Fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów: Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Laboratorium Dramatu oraz liczne role filmowe. Autor filmów niezależnych: „Tajemnica Alberta” i „Norbert, Juras i Syn”. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Od 2010 roku współtworzy grupę kabaretową „Kabaret na Koniec Świata”.