21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM zbliżenia, to mnogość ciekawych propozycji programowych. Zoom w pigułce (i w liczbach) wygląda następująco:
2 koncerty
Na otwarcie muzyka filmowa Wojciecha Kilara i znane wszystkim utwory z filmów „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Dracula”, „Pan Tadeusza” „Kronika wypadków miłosnych”, a w ostatni dzień festiwalu multimedialny spektakl muzyczny „Milczenie syren” z udziałem wybitnej aktorki Magdaleny Cieleckiej.
14 projekcji specjalnych
Najlepsze kino z największych światowych festiwali: „Niemiłość” – reż. Andriej Zwiagincew, przedpremierowy „W ułamku sekundy” – reż. Fatih Akin, „Po tamtej stronie” – reż. Aki Kaurismäki, wielokrotnie nagradzana historia miłości dwojga neurotyków – „Dusza i ciało” – reż. Ildikó Enyedi. W programie znalazło się również kino czeskie czyli „Kobieta z lodu” – reż. Bohdan Slama i „7 dni, 7 grzechów” (reż. Jiří Chlumský). Tradycyjnie podczas festiwalu będzie można podziwiać również kino polskie na najwyższym poziomie: „Pomiędzy słowami” w reż. Urszuli Antoniak, „Ptaki śpiewają w Kigali” – reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, „Wspomnienie lata” z Robertem Więckiewiczem i Urszulą Grabowską w reż. Adama Guzińskiego. Festiwal przypomni także film Jana Jakuba Kolekiego „Afonia i pszczoły”. W programie również wideoperformans i dokument w jednym: „Śliczna jesteś laleczko” oraz projekcje filmowe o tematyce regionalnej z muzyką na żywo.
8 spotkań z twórcami
Wśród gwiazd: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Grażyna Błęcka-Kolska, Bodo-Kox i Joanna Kos-Krauze. Gościem festiwalu będzie również Tomasz Raczek, który poprowadzi galę festiwalową w sobotę, 24 lutego 2018 godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej.
130 filmów w konkursach filmowych
W ramach festiwalu odbędą się 3 konkursy filmowe: na najlepszą fabułę, dokument i video-art. Projekcje blisko 130 filmów będę się odbywały w dniach 21-23 lutego 2018 w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w kinie LOT. Wśród jurorów m.in. Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Anna Zamecka, Bartosz M. Kowalski.
Plenerowa ekspozycja „Andrzej Wajda 40/90”, którą od 13 lutego aż do 5 marca będzie można oglądać na placu Ratuszowym, a w BWA prezentacja prac Kamila Kuskowskiego, jednego z jurorów video-art, dziekana Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wernisaż: 22 lutego o godz. 17:00
2 debaty
Podczas festiwalu, w salach konferencyjnych hotelu Mercure, odbędą się również dwie międzynarodowe debaty: „My wśród obcych. Obcy wśród nas” (23 lutego 2018, godz. 11:00) oraz „Inwestycja w film promocją regionu” (24 lutego 2018, godz. 11:00)
Projekcja arcydzieła kina niemego z muzyką na żywo
„Generał”, uważany za jedną z najlepszych komedii wszech czasów w reżyserii i z udziałem komika zwanego „człowiekiem o kamiennej twarzy”, z muzyką na żywo Marcina Pukaluka, uświetni festiwalową Galę.
Spotkanie autorskie Łukasza Maciejewskiego
24 lutego 2018 o godz. 12.30. w BWA z widzami spotka się krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spotkanie poświęcone będzie jego książce „Aktorki. Odkrycia”, która osiągnęła już status bestsellera. Gośćmi spotkania będą również bohaterki książki: Urszula Grabowska i Grażyna Błęcka-Kolska.
Szczegóły programu na: www.zoomfestival.pl
Na tym festiwalu po prostu trzeba być!