Znamy już listę filmów przyjętych do konkursów w ramach 7. OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ANIMACJI O!PLA, który będzie trwał od 1 marca do 27 kwietnia 2019 roku.

Z rekordowej ilości 245. zgłoszeń na 7. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA zakwalifikowano w sumie 80. tytułów: 64. do Konkursu Głównego (6 kategorii) oraz 16. do Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! (2. kategorie). Należy podkreślić, że w 2019 roku – po roku „hibernacji” – powraca wyczekiwana Kategoria OFF&GO!, obejmująca twórców w pełni niezależnych i amatorów. Na uwagę zasługuje też wyjątkowo duża ilość zgłoszeń do kategorii FORMANIMY (eksperymenty i abstrakcje), co przełożyło się także na większą niż zazwyczaj liczbę prac w tej kategorii. W kategorii STUDENCKIEJ dojdzie w tym roku do konfrontacji tylko dwóch uczelni: krakowskiej ASP i łódzkiej PWSFTviT; pośród nich pojawi się jednak „rodzynka” (autorka) – debiutujący w tym roku na O!PLA Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Konkurs TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS zaprezentuje z kolei sporo prac zrealizowanych przez najmłodszych, co nada nazwie konkursu dodatkowego wymiaru.

Oto lista przyjętych filmów, które będą oglądane i oceniane przez ogólnopolską publiczność z kilkudziesięciu miejscowości:

KONKURS GŁÓWNY

KATEGORIA STUDYJNA | 9 | 77′

  • III (2018, 12’), Marta Pajek (Animoon),
  • BŁOTO (2018, 12’32”), Alicja Błaszczyńska (FUMI),
  • COLAHOLIC (2018, 11’), Marcin Podolec (Yellow Tapir Films),
  • MIAZMAT (2018, 04’08”), Klaudiusz Wesołowski (Platige Image),
  • ROOM (2018, 6’), Michał Socha (Letko),
  • SIĘ ZJADA (2018, 14’), Edyta Adamczak (Animaso),
  • ŚWIAT, KTÓRY ULECIAŁ NA GRZBIECIE KROWY (2018, 7’), Wojciech A. Hoffmann (Studio Munka),
  • WEŁNIAKI (2018, 10’), Joanna Polak (Studio Joanna Polak),
  • WIECZÓR (Niemcy/Polska 2016, 2’30”), Izabela Plucińska (Claytraces).

KATEGORIA STUDENCKA | 11 | 94′

  • AN EYE FOR AN EYE (2017, 21”), Julia Płoch (ASP KRAKÓW),
  • CHRYSTUS NARODU (2018, 09’09”), Ewa Drzewicka (ASP KRAKÓW),
  • INNY (2018, 4’47”), Marta Magnuska (PWSFTviT ŁÓDŹ),
  • KOMFORT (2018, 9’35”), Wronika Banasińska (ASP KRAKÓW),
  • KWADRATURA KOŁA (2018, 4’50”), Karolina Specht (PWSFTviT ŁÓDŹ),
  • MÓJ DZIWNY STARSZY BRAT (2018, 12’36”), Julia Orlik (PWSFTviT ŁÓDŹ),
  • NA ZDROWIE! (2018, 4’45”), Paulina Ziółkowska (PWSFTviT ŁÓDŹ),
  • NOCNY PORTIER (2018, 7’), Alicja Kot (ASP KRAKÓW),
  • REM (2017, 3’), Artur Hanaj (PWSFTviT ŁÓDŹ),
  • RUTYNA (2017, 5’18”), Valeria Molchanova (WSUO OPOLE),
  • WYPRAWA DO MAGICZNEGO WODOSPADU (2018, 13’), Bogna Kowalczyk (PWSFTviT ŁÓDŹ).

KATEGORIA OFF & GO! | 12 | 77′

  • BUTTERFLY (2017, 1’44”), Urszula Taraszka (LAF 2017),
  • CEL: ZIEMIA (2017, 11’16”), Kamil Janko,
  • KOSMICZNA ROBOTA (2018, 5’56”), Piotr Baluta,
  • LANDRYNKI (2018, 3’45”), Tomasz Pawlak,
  • MIETKOWE INTERWENCJE EWOLUCJI TOLERANCJI EKOLOGICZNEGO KAKTUSA (2018, 2’39”), Daria Kopiec + dzieci uczestniczące w warsztatach Animator Jutra w ramach 11. Animatora (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu),
  • NADCHODZĄ ZIMNI OGRODNICY (2018, 18’55”), Urszula Palusińska,
  • POCZĄTEK ŚWIATA (2018, 10’13”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch,
  • POFRUNĄĆ Z KRUKIEM (2018, 8’10”), Hieronim Januszyk,
  • SEZON OTWARTY (2017, 02’24”), Helena Stańczyk (LAF 2017),
  • TA KOSZMARNA NIEDZIELA (2018, 2’22”), Kamil Wójcik,
  • THE GAME (2017, 8’), Natalia Oliwiak,
  • WŁADCA PIERŚCIENIC (2018, 01’21”), Mariusz Włodarski.

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP | 15 | 60′

  • ABOP (2018, 3’30”) > Kijek / Adamski | Tunng,
  • BÓSTWA (2018, 4’41”) > Łukasz Rusinek | Żywiołak,
  • CROSSFIRE (2017, 4’31”), Aleksandra Lekszycka (PJATK Warszawa) | Stephen,
  • HANZZA (2018, 5’35”), Krystian Grzywacz | Pokusa,
  • KĘSY (2018, 03’30”), Magdalena Pilecka | Bovska,
  • KLATKI (2018, 2’42”), Magdalena Marchocka (UAP Poznań) | Kapela Wolne Obroty,
  • KOSMICZNA KARETKA (2018, 4’05”), Grażyna Rigall & Konrad Kulczyński | Nawrocki & Dobrzy Ludzie,
  • KURIOZALNE BUTY (2018, 05’03”), Maciej Bednarek | Elektronikt,
  • LULLABY (2018, 5’45”), Martyna Koleniec | Aviations,
  • MAN IN THE MOON (2017, 3’30”), Tomek Ducki | LCAW,
  • POLOWANIE NA TYGRYSA (2018, 02’23”), Maciej Buchwald | Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis,
  • SEAN LAMH (2018, 04’14”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch | Daragh Slacke,
  • TADEK PALIWODA (2018, 03’55”), Michał Rychławski | Pięć Dwa,
  • TAMA (2018, 2’22”), Kamil Wójcik | Sobotni Rosół,
  • WYSPY CHŁODNE (2017, 3’37”), Sonia Skowronek | Niemoc.

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI | 8 | 6′

  • CUMULUS (2019, 00’35”), Michał Socha,
  • DAD! (2018, 00’44”), Piotr Baranowski,
  • LOVE BOMB (2018, 1’), Łukasz Pallado,
  • PARALIŻ (2018, 00’55”), Konrad Ożgo,
  • POLITYCY (2018, 00’03”), Monika Kuczyniecka,
  • RYBKA (2016, 1’02”), Kornii Tsoi (WA UMCS Lublin),
  • RYTM I ARYTMIA (2017, 00’48”), Jakub Rybak (WSUO Opole),
  • ŚNIADANIE (2018, 01’14”), Bartosz Zarzycki (UAP Poznań).

KATEGORIA FORMANIMY | 9 | 52′

  • 1kg PC (2018, 10’), Krystian Grzywacz | Paulina Czerek (Beniovska),
  • 25/25 (2018, 4’20”), kinoMANUAL (Aga Jarząb, Maciek Bączyk),
  • CTRL + C (2017, 2’), Kamila Kasprzykowska,
  • DESIRE (2017, 01’50”), Małgorzata Seidel, Aleksandra Duda,
  • MARBLES (2018, 5’13”), Natalia Spychała (PWSFTviT Łódź),
  • POMROKA (2018, 9’50”), Michał Przyszlak (WSUO Opole),
  • PUŁKA (2018, 02’03”), Kacper Mutke, Małgorzata Pawińska,
  • ROK (2018, 11’40”), Małgorzata Bosek-Serafińska (Serafiński Studio),
  • WAHADŁO (2017, 04’26”), Mateusz Domeradzki (WSUO Opole).

KONKURS TERAZ DZIECI MAJA GŁOS!

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA | 6 | 39′

  • BUŹKA I DZIÓBEK: JEDZIEMY NA NARTY (2017, 5’07”), Maciej i Piotr Pestka (Mapepi Animacje),
  • OPOWIASTKI: WIELKIE MARZENIA MAŁEJ ŻABKI (2018, 5’), Andrzej Piotr Morawski (Paris + Hendzel Co.),
  • RODZINA TREFLIKÓW: MORELE (2018, 7’35”), Marek Skrobecki (Studio Trefl),
  • W POSZUKIWANIU ZIMY (2018, 12’11”), Aleksandra Chrapowicka,
  • ZIMA (2018, 3’06”), Monika Kuczyniecka | Agata Świętoń,
  • ŻUBR POMPIK: BARWY OCHRONNE (2017, 7’), Paweł Dębski (EGoFILM).

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA | 10 | 66′

  • BASIA I BRACISZEK (2018, 11′), Marcin Wailewski (Grupa Smacznego),
  • BULF (2018, 2’44”), Marcin Domitrz i Adam Witkowski,
  • CZTERY PORY ROKU (2018, 2’11”), Piotr Każmierczak (LAF 2018),
  • LAMPA (2017, 1’22”), Konstancja Taraszka (LAF 2017),
  • LATAJĄCY MIŚ I STRAŻNICY LEGEND (2018, 22’), Waldemar Mordarski (Badi Badi),
  • MAMI FTALE: DZIKOŁAK (2018, 10′), Łukasz Kacprowicz (Grupa Smacznego/SMF),
  • NIEŚMIAŁOŚĆ (2018, 01’55”), Anna Rogowska (UMK Toruń),
  • PRZYGODY BOBRA TAMARKA: TAMAREK LISTONOSZEM (2018, 8’12”), Piotr Każmierczak,
  • TRZASK (2017, 02’02”), Karina Gomółka (LAF 2018),
  • WAKACJE ROBOTÓW (2018, 5’14”), Jakub Wroński + dzieci uczestniczące w warsztatach Animator Jutra w ramach 11. Animatora (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu).

Więcej informacji na stronie festiwalu: polskaanimacja.wordpress.com.