KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM
reżyseria: Maria Ornaf
produkcja: Fundacja Filmowa Lumisenta / 2022
czas: 28 min.
Trzynastoletnia Ewa żyje w szpagacie emocjonalnym pomiędzy dwiema rodzinami – biologiczną i adopcyjną. Żeby zamknąć w sobie pierwszy dom, musi wymazać przeszłość i zatrzeć traumatyczne wspomnienia.
Oczyszczenie pamięci daje przestrzeń na nowy początek.
Maria Ornaf
Reżyserka filmów krótkometrażowych i artystka wizualna. Ukończyła z wyróżnieniem Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Była stypendystką Faculdade des Belas-Artes w Lizbonie. Otrzymała stypendia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jej wielokrotnie nagradzany film „Piołun” był pokazywany na ponad 40 festiwalach na całym świecie. W swojej twórczości eksploruje język, który pozwala pokazać to, co niewidzialne. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym. Wykłada na kierunku Film Eksperymentalny na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Aleksandra Ostatkiewicz
Z wykształcenia adwokat oraz fotograf, po 15 latach pracy w Kancelarii Adwokackiej, idąc za głosem serca, porzuciła ten zawód, aby zacząć samodzielnie realizować oraz produkować filmy. Aktualnie studentka Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Autorka filmów krótkometrażowych: fabularnych („Ulica Mila”, „Szczeniak”, „Daddy Shane”) oraz dokumentalnych („Blaski i Cienia”, „Za głosem”). Współtwórczyni Fundacji Filmowej Lumisenta.
Michał Ostatkiewicz
Reżyser filmowy, producent kreatywny; miłośnik poezji i piękna. Ukończył Wydział Reżyserii w Deutsche Film und Fernsehakademie w Berlinie, Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „21:37” był nominowany do German Independence Award (w kategoriach: Najlepszy film i Nagroda publiczności) na Oldenburg Film Festival. Wraz z żoną Aleksandrą założył Fundację Filmową Lumisenta dedykowaną tworzeniu ambitnego i odważnego kina autorskiego.