Przejdź do treści

2020:
Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński
za film „Sztangista”

NAGRODA W KATEGORII:

SZTANGISTA
reżyseria: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
producent: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński
produkcja: Studio Munka SFP / 2018
czas: 32 min.

Na pierwszy rzut oka to historia o prawdziwej cenie zwycięstwa. Tragiczna wiadomość przerywa przygotowania Petro do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów.

Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk

W 2013 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Podczas studiów zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, które brały udział i były nagradzane na różnych międzynarodowych festiwalach. Uczestnik Berlinale Talent Campus i Locarno Film Academy. Stypendysta programu Ministra Kultury Gaude Polonia dla młodych twórców kultury z krajów Europy Środkowowschodniej. Organizator Ukraińskiej Platformy Scenariuszowej «TERRARIUM». Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Ukraińskiej Akademii Filmowej. Członek Ukraińskiego Komitetu Oscarowego od 2019 roku. Jego debiut krótkometrażowy „Sztangista” (koprodukcja ukraińsko-polska) otrzymał 24 nagrody i ponad 60 oficjalnych selekcji na różnych festiwalach filmowych i został zakupiony przez Telewizję ARTE. Jego obecny projekt, pełnometrażowy debiut fabularny „PAMFIR” rozwijany jest w programach Cinéfondation , TorinoFilmLab (Script & Pitch) i Midpoint Intensive.


Ewa Jastrzębska

Kierowniczka produkcji filmowej i producentka, wykładowczyni Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Absolwentka organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. W 1986 roku ukończyła Wyższe Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W swojej karierze zrealizowała ok. 70 filmów fabularnych, współpracując z takimi reżyserami jak Juliusz Machulski, Feliks Falk, Jacek Bromski, Marek Koterski, Wojtek Smarzowski, Janusz Morgernstern, Władysław Pasikowski. Pracowała także przy produkcjach Teatru Telewizji oraz filmach dokumentalnych i reklamowych. Kierowała produkcją takich filmów jak: „Wesele”, „Job czyli ostatnia szara komórka”, „U Pana Boga w ogródku”, „Ile waży koń trojański”, „Lęk wysokości”, „Bilet na Księżyc”, „Jack Strong”, „Anatomia zła”, „Jestem mordercą”, „Kurier”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Psy 3. W imię zasad”. Dyrektor ds. produkcji w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Laureatka Złotych Lwów na FPFF w Gdyni za „Cichą Noc” Piotra Domalewskiego. Producentka filmów ze Studia Munka SFP, m.in. „Eastern” Piotra Adamskiego, „Supernova” Bartosza Kruhlika (Nagroda za debiut na 44. FPFF), „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa, „Braty” Marcina Filipowicza, „Wiarołom” Piotra Złotorowicza. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.


Jerzy Kapuściński

Producent filmowy i telewizyjny. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W latach 2011 – 2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 1991 był związany z Telewizją Polską. Współzałożyciel TVP Kultura, a od 2005 do 2008 dyrektor ds. programowych tego kanału, z kolei w latach 2011-2015 dyrektor TVP2. Autor formuły prowadzonego przez Grażynę Torbicką programu Kocham Kino. W latach 2008-2011 był dyrektorem Studia Filmowego KADR. W czasie jego działalności, wyprodukowano w tym czasie m.in. „Rewers” Borysa Lankosza, „Salę samobójców” Jana Komasy czy „Jesteś bogiem” Leszka Dawida. Współprowadzi firmę produkcyjną Naima Film, w której powstały tak znane filmy, jak „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy i „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej. Od lipca 2016 roku jest Dyrektorem Artystycznym Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Studio jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Jest producentem takich filmów, jak m.in. „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego (Złote Lwy na 42. FPFF w Gdyni), „Eastern” Piotra Adamskiego, „Supernova” Bartosza Kruhlika (Nagroda za debiut na 44. FPFF), „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa, „Braty” Marcina Filipowicza, „Wiarołom” Piotra Złotorowicza.