Przejdź do treści

2019:
Wojciech Klimala
za film „Hugo”

NAGRODA W KATEGORII:

HUGO
reżyseria: Wojciech Klimala
produkcja: Film Bunch Mateusz Wajda / 2017
czas: 79 min.

Zdzisław Misiak, znany jako „Dzidek”, jest emerytowanym królem lunaparków. Po śmierci córki zamieszkuje ze swoim 7-letnim wnukiem Hugo w jednym z pozostałych po biznesie baraków. W magicznym otoczeniu wesołego miasteczka rodzi się między nimi niezwykła więź, która pozwala im zaleczyć rany po stracie matki chłopca. Stan ten nie może jednak trwać zbyt długo. Wkrótce zaczyna się o nich upominać system, burząc spokój Dzidkolandu.
„Hugo” to film o miłości, o odwadze życia po swojemu, i podkopywaniu utartych modeli wychowawczych, z których większość z nas nie potrafi się wydostać.

Wojciech Klimala

W 2015 ukończył Wajda School na kierunku DOKPRO. Obecnie kończy reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. W październiku 2017 odbyła się światowa premiera jego debiutu filmowego „Hugo”, za którą otrzymał nagrodę FIPRESCI. Od 2012 członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2017 za reżyserię filmu dokumentalnego „Znaki”.