Przejdź do treści

2016:
Anna Próchniak
za rolę w filmie „Luna”

NAGRODA W KATEGORII:

LUNA

reżyseria: Filip Gieldon
scenariusz: Filip Gieldon
zdjęcia: Michał Łuka
montaż: Marcin Sucharski

produkcja: PWSFTviT / 2015
czas: 35 min.

Luna, młoda dziewczyna zarabia na życie, biorąc udział w nielegalnych ulicznych walkach z mężczyznami. Nagle w jej życiu pojawia się Adam, a wraz z nim dogania ją wszystko przed czym uciekała. Obietnica lepszego życia zderza się z brutalnością łódzkich ulic i stawia bohaterkę przed pytaniem – czy dalej będzie zmierzała do pewnej śmierci, czy też uda się jej pokonać swoje wewnętrzne demony?

Anna Próchniak

Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” z Teatru Powszechnego w Warszawie otrzymała m. in. nagrodę za najlepszy debiut podczas festiwalu „Pierwszy Kontakt” w Toruniu oraz nagrodę za najlepszy aktorski duet (razem z Joanną Osydą) na festiwalu „Kolada – Plays” w Jekaterynburgu. Na dużym ekranie debiutowała rolą Irminy w filmie Filipa Marczewskiego „Bez wstydu” za którą była nominowana do Złotej Kaczki. Za rolę Kamy w filmie „Miasto 44” (reż. Jan Komasa) otrzymała nagrodę Wschodząca Gwiazda ELLE podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu podczas Polish film Festival w Los Angeles oraz nominwację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrała w filmie nominowanej do Oscara Anne Fontaine “Niewinne”, który miał premierę podczas festiwalu Sundance 2016. Na premierę czekają jej kolejne filmy “Podwójny Ironman” (reż. Łukasz Palkowski), “Bad Day For the Cut” (reż. Chris Baugh), oraz “Mules” (reż. Börkur Sigthorsson).
Od dłuższego czasu angażuje się w akcje społeczne promujące czytelnictwo (m. in. „Czytam! Daję słowo.”, „Narodowe czytanie”, „Czytam w podróży… Herberta”). Wspiera kampanię „Legalna kultura”.