Przejdź do treści

2013:
Nicolás Villegas Hernández
za film „Potwór”

NAGRODA W KATEGORII:

POTWÓR

reżyseria: Piotr Ryczko
scenariusz: Trond Arntzen, Piotr Ryczko
zdjęcia: Nicolás Villegas Hernández
montaż: Piotr Ryczko, Cezary Kowalczuk

produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź), Kreativa / 2012
czas: 26 min.

W momencie gdy Piotruś zostaje brutalnie pobity przez kolegów w domu dziecka, pozostaje mu tylko ucieczka. Zaczyna się nowa przygoda, która zmieni jego życie na zawsze.

nicolas

Nicolás Villegas Hernández

Urodził się w Kolumbii, ale realizuje projekty na całym Świecie. Zanim zdecydował się pójść w kierunku sztuki filmowej Nicolás rozpoczął swoją karierę jako fotograf. Jest absolwentem Uniwersytetu Concordia w Montrealu, w Kanadzie i prestiżowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie ukończył kierunek Sztuka Operatorska. Filmy, które realizował były pokazywane na najważniejszych festiwalach na całym świecie, w tym w Los Angeles, Cannes i Berlinie, zdobywając różne nagrody (min. Polskie Niezależnej Akademii Filmowej, Camerimage, Ars Mundi oraz Los Angeles festiwal filmów 3D).
Nicolas zajmuje się filmem dokumentalnym, fabularnym, reklamą komercyjną oraz społeczną.
„Zdjęcia Nicolasa oprócz tego, że współgrają z historią wedle wcześniej ustalonych ram estetycznych to mają jeszcze pewien trudny do skategoryzowania element. Pewną ciekawość świata i podglądacką chęć wejścia głębiej. Myślę, że tego nie da się nauczyć. Efektem jest emocjonalny i szczery obraz, który w każdym kolejnym ujęciu wciąga widza coraz bardziej w świat opowiadania.” – Piotr Złotorowicz, reżyser.