Przejdź do treści

18. Gdańsk DocFilm Festival

W dniach 30.11 – 02.12. 2020 odbędzie się 18. edycja Gdańsk DocFilm Festival, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej. Tegoroczna odsłona, odbywającej się pod hasłem Godność i Praca, imprezy ma szczególny charakter ze względu na ogólnoświatową pandemię COVID – 19. Festiwal po raz pierwszy odbywał się będzie wyłącznie on-line. Gdańsk DocFilm Festival nominuje filmy do Nagród im. Jana Machulskiego.

W Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz rywalizować będą dokumenty z całego świata. W tym roku konkursowych obrazów dokumentalnych jest 15, a wśród nich tytuły m.in. z Holandii, Włoch, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chorwacji, Węgier czy Słowacji. Jak zawsze silną reprezentację posiada rodzime kino dokumentalne.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz trzeci, również znalazło się 15 tytułów zrealizowanych przez studentów szkół filmowych oraz w Studiu Munka w ramach programu „30 minut”. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł.
W Jury oceniającym oba konkursy zasiądą: jako przewodniczący Wiesław Saniewski, znakomity reżyser, scenarzysta i producent oraz członkowie: Katarzyna Boniecka, montażystka filmowa i Andreas Voigt, niemiecki producent i reżyser filmów dokumentalnych.

Strona festiwalu: