Przejdź do treści

16. OFFeliada: Pierwsze nominacje do 20. edycji Nagród im. Jana Machulskiego przyznane!

Choć 19. edycję Nagród im. Jana Machulskiego zamknęliśmy z końcem listopada 2023, w połowie ubiegłego miesiąca rozpoczęło się już odliczanie do 20. edycji projektu. Na gnieźnieńskim festiwalu filmowym Offeliada przyznano pierwsze nominacje do jubileuszowej edycji NJM.

Za nami 16. edycja festiwalu Offeliada, której zwieńczeniem była uroczysta gala finałowa, podczas której filmowcy, jurorzy i organizatorzy wraz z publicznością zebrali się w Teatrze im. Aleksandra Fredry, aby usłyszeć nazwiska zdobywców Offelii oraz pozostałych nagród i wyróżnień. Podczas gali ogłoszono także tytuły produkcji, które jako pierwsze zdobyły nominacje do 20. Nagród im. Jana Machulskiego. Po obejrzeniu 40 filmów, Jury Główne Festiwalu w składzie: Klaudia Święcicka, Michał Oleszczyk, Mateusz Głowacki i Grzegorz Lipiec nominowało następujących twórców:

– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla Shekhara Bassi za film „Dyktator”;
– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla Karoliny Zielińskiej, Alicji Kępskiej i Gabrieli Szczególskiej za film „… który skrzywdziłeś”, reż. Karolina Zielińska, Alicja Kępska, Gabriela Szczególska;
– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla Mateusza Nowaka za film „Ciepło”, reż. Klaudia Fortuniak;
– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla Aleksandry Rosset za film „To nie będzie film festiwalowy”, reż. Julia Orlik;
– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla Ewy Skibińskiej i Zuzanny Lit za film „Ciepło”, reż. Klaudia Fortuniak;
– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla Michała Grudzińskiego za film „Do zobaczenia”, reż. Aleksander Stęcel;
– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Daniela Stopy za film „Kiosk”,
– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Macieja Sławuskiego za film „Hołdus putinus 2.025”.

Przed nami rok wypełniony wyjątkowymi festiwalami filmowymi, w trakcie których będziemy poznawać nazwiska kolejnych twórców mających szanse na otrzymanie Nagrody im. Jana Machulskiego. Kto zwycięży, dowiemy się tradycyjnie podczas gali Cinemaforum – w listopadzie 2024 roku.