Przejdź do treści

14. Gdańsk DocFilm Festival rozpocznie się 23 czerwca

Czternasta edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 23-26 czerwca w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1. Do konkursu zgłoszonych zostało 330 filmów z 53 krajów, między innymi z USA, Ekwadoru, Kuby, Brazylii, Bangladeszu, Etiopii, Iranu czy Nowej Zelandii. Nie zabrakło jednak również silnej kinematografii europejskiej. Zgłoszono między innymi produkcje włoskie, niemieckie, hiszpańskie, szwajcarskie i skandynawskie.

Do konkursu 14.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowało się 26 dokumentów, w tym 15 filmów zagranicznych, 9 filmów polskich, m.in. „K2.Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej, „Budzik” Piotra Małeckiego, „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej oraz 2 koprodukcje z udziałem polskich twórców.

W pokazach konkursowych biorą też udział trzy filmy nominowane do Oscara w kategorii dokumentu : „Ostatni dzień wolności”/reż. Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman, USA/, „Chau przekracza granice”/reż. Courtney Marsh, USA, Wietnam/ oraz „Body Team 12”/ reż. David Darg, Liberia/. Pełna Lista filmów dostępna jest na stronie internetowej: www.gdanskdocfilm.pl

Przewodniczącym Jury tegorocznego festiwalu będzie Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, a towarzyszyć mu będą Magdalena Sendecka, dziennikarka i krytyk filmowy oraz Klaus Schmutzer, producent filmowy i telewizyjny.

Nagrodą główną w konkursie jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda pieniężna w wysokości 20 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.  Jeden z twórców zostanie też uhonorowany Nagrodą Publiczności. Zgodnie z tradycją festiwalu wybrane dokumenty otrzymają wyróżnienia specjalne, w tym nominacje dla młodych polskich twórców do Nagród im. Jana Machulskiego.

Tegoroczny festiwal otworzy wielokrotny zwycięzca znaczących światowych festiwali, dokument nominowany do Oscara „W krainie karteli”. Matthew Heineman dokumentuje historię grup samoobrony, tzw. Autodefensas – w meksykańskim stanie Michoacán, które w obliczu korupcji i kompletnej indolencji władz podjęły na własną rękę walkę z narkotykowymi kartelami.

Gdańsk DocFilm Festiwal daje widzom szansę aktywnego uczestnictwa w inspirujących spotkaniach z reżyserami polskimi i zagranicznymi. Podobnie będzie podczas tegorocznej edycji. W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 organizatorzy zaplanowali pokazy specjalne. Zobaczymy retrospektywę filmów wybitnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Odbędzie się także spotkanie z autorem zdjęć, Jackiem Petryckim, wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego.

W ramach pokazów specjalnych widzowie będą mieli okazję zapoznać się z twórczością Przewodniczącego Jury, Pawła Woldana. Po projekcji planowane jest spotkanie z reżyserem.

Zwieńczeniem tej prawdziwej uczty dla kinomanów będzie dokument „Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu”. Jest to obraz, w którym prezentowane są rzadko spotykane, archiwalne materiały, wskazujące, jak wielka była rola Jana Pawła II w procesie wyzwolenia Europy Środkowej i Wschodniej spod rządów komunistycznych. Narratorem filmu jest znakomity amerykański aktor James Caviezel.

Jak co roku, odbędzie się wykład typu Masterclass, który tym razem poprowadzi niemiecki producent filmowy Klaus Schmutzer.